Rafał Ślusarz (ur. 19 marca 1962 w Lublinie) wielokrotnie bezskutecznie startował w wyborach do różnych organów, ale dwukrotnie uzyskał mandat do Senatu, czy Rady Powiatu Lwóweckiego.
Prawo i Sprawiedliwość zawsze było, jest i będzie za członkostwem Polski w Unii Europejskiej - podkreślił na wstępie Krzysztof Mróz, który dodał, że należy walczyć, aby to członkostwo było na jak najlepszych zasadach.
Senator Rafał Ślusarz z Gryfowa Śląskiego jest lekarzem dwóch specjalności: chorób wewnętrznych oraz psychiatrii. Ma bogate doświadczenie, w tym w startach do Parlamentu Europejskiego, ma doświadczenie samorządowe. Jest członkiem senackiej komisji obrony narodowej oraz komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej. Zna język angielski, co jest ważne, bo nie wszyscy kandydaci takie umiejętności posiadają - przedstawiał kandydata PiS Krzysztof Mróz.
Poparcia dla kandydata PiS wyraził również Eugeniusz Kleśta z Rady Powiatu Jeleniogórskiego.
To człowiek wielkiej pracy. Jestem pewny, że mieszkańcy będą mieli duże wsparcie dochodzenia swoich spraw, jeżeli będzie taka potrzeba - mówił przedstawiciel PiS w powiecie.
W trakcie swojego wystąpienia R. Ślusarz mówił przede wszystkim o programie, z którym PiS idzie do wyborów. Była mowa o 12 punktach przedstawionych na konwencji wyborczej partii J. Kaczyńskiego. Wśród nich poszanowanie prawa rodziny, zadbanie o polską wieś i rolników, korzystny budżet UE dla Polski, dostęp do wolnego rynku UE dla polskich producentów, firm, walka o dywersyfikację źródeł energii dla UE, czy dbałość o jakość produktów, aby w różnych krajach nie było produktów tego samego producenta o różnej jakości. Polityk PiS mówił też o polityce migracyjnej. Gdy zapytaliśmy o sprawy lokalne, czyli ewentualne wsparcie dla Strategii Sudety 2030 - kandydat odpowiedział bardzo ogólnie.
Wszystkie tematy lokalne, które się pojawią w obszarze zainteresowania polityki europejskiej, to są tematy mi bliskie i oczywiście będę wspierać wszelkie inicjatywy - powiedział Rafał Ślusarz.
W latach 1996–2001 był członkiem Unii Polityki Realnej, następnie przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. Od 1998 do 2005 zasiadał w radzie powiatu lwóweckiego (w I kadencji jako przewodniczący). Z listy PiS w wyborach parlamentarnych w 2001 bezskutecznie kandydował do Sejmu, a w wyborach w 2005 uzyskał mandat senatorski w okręgu legnickim. W wyborach parlamentarnych w 2007 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. W 2004 i 2009 również bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego, a w 2011 ponownie do Sejmu. W 2010 został radnym powiatu, utrzymał mandat również w 2014. W 2015 został ponownie z ramienia PiS wybrany do Senatu, otrzymując 34 858 głosów w okręgu nr 1 (źródło: wikipedia).
W trakcie kampanii wyborczej w Jeleniej Górze mają pojawić się również liderki listy PiS - Anna Zalewska (nr 1) czy Beata Kempa (nr 2). Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019 r.