Poniedziałek, 21 kwietnia
Imieniny: Bartosza, Feliksa
Czytających: 8667
Zalogowanych: 37
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Seniorzy rzucili plastikiem

Środa, 10 lipca 2024, 13:30
Autor: Iwona Kowalska–Matis/ZUS Dolny Śląsk
Dolny Śląsk: Seniorzy rzucili plastikiem
Fot. freepik.pl
Na elektroniczne legitymacje ZUS przestawił się w 2023 roku. Z mLegitymacji dziś korzystają już 773 tysiące osób. Także seniorzy uznali, że plastik już nie jest na topie.

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym telefonie.

– Wystarczy mLegitymację pokazać na ekranie smartfonu. W ten sposób senior potwierdza, że jest uprawniony zarówno do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych jak i przysługujących mu ulg oraz zniżek np. na bilety komunikacyjne czy do kina - informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie dolnośląskim.

Używając mLegitymacji nie trzeba już pamiętać o tym, by zabrać ze sobą plastikową kartę emeryta-rencisty.

Jak zainstalować mLegitymację?

ZUS od 2023 r. wystawia tylko elektroniczne legitymacje automatycznie wszystkim nowym emerytom, rencistom. Aby z niej korzystać najpierw trzeba ją zainstalować na swoim smartfonie. Znajdziemy ją w aplikację mObywatel. Po zalogowaniu należy kliknąć opcje „dodaj dokument” i wybrać z listy dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

- Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty – tłumaczy Kowalska-Matis.

Plastikowa czy elektroniczna

Senior, który już posiada plastikową legitymację emeryta i rencisty, może również mieć dostęp do elektronicznej wersji. Znajdzie ją w aplikacji mObywatel, a sposób pobrania jest taki sam jak w przypadku „nowego” emeryta.

Wprawdzie klienci mogą korzystać zarówno z plastikowej legitymacji, jak i wersji elektronicznej, ale zauważalna jest tendencja do rezygnacji z wersji plastikowej, Elektroniczną senior ma mają zawsze pod ręką, we własnym smartfonie.

Twoja reakcja na artykuł?

1
9%
Cieszy
2
18%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
7
64%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
586
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Zamknięte zbiorniki w Cieplicach i Sobieszowie
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
 
Kościół i wiara
Wielkanocne życzenia ks. proboszcza Mariusza Majewskiego: „Nieustannie odnawiajmy się w Bogu”
 
Kościół i wiara
Dziś święcimy pokarmy, jutro świętujemy Zmartwychwstanie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group