Niedziela, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 4608
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Skarby dla numizmatyków w zasięgu ręki

Czwartek, 23 lipca 2009, 8:14
Aktualizacja: 8:14
Autor: Ania/Mar
REGION: Skarby dla numizmatyków w zasięgu ręki
Fot. ......
W sierpniu do Szklarskiej Poręby powróci lokalna waluta. Talary karkonoskie zostaną ponownie wprowadzone do obiegu podczas XIII Lech Bike Fetival. Dukaty emitowane są i będą też w innych miastach. Kolekcjonerzy zacierają ręce.

Monety o nominalne 6 talarów karkonoskich honorowane będą do końca roku. Podobnie dziać się będzie 22 sierpnia w Bolesławcu i 29 w Zgorzelcu. Podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki po raz pierwszy zostaną wydane bolesławy, a w Europamieście – jakuby. Do późnych godzin wieczornych, bądź wyczerpania nakładu będzie można tam wymienić 6zł na 6 dukatów. Monety do obiegu oficjalnie wprowadzi sam organizator.

Dukatami będzie można płacić za towary i usługi, otrzymywać w formie reszty lub zamieniać, jako równowartość 6 złotych w wielu punktach tych miast. Ich lista będzie dostępna m. in. na stronie internetowej organizatora: www.dukatmiejski.pl. Dukaty zostaną wybite w Mennicy Czeskiej w Jabłońcu. Większość będzie wykonanych w mosiądzu o średnicy 30 mm, wadze 13,9 g oraz grubość 3 mm. W Szklarskiej Porębie ich nakład wyniesie 7.500 sztuk.

- Jak się dowiedzieliśmy u organizatora, w Zgorzelcu i w Bolesławcu wyemitowanych zostanie także po 100 szt. srebrnych dukatów przeznaczonych dla kolekcjonerów i mieszkańców, którzy zapragną mieć u siebie taką perełkę. Ich cena wyniesie ok. 200 zł. – informuje Agnieszka Ludkiewicz z Karkonoskiego Domu Numizmatycznego. – Każdy, kto chce zostać ich posiadaczem, może zgłosić to u Organizatora (075 75 25 403, agnieszka.ludkiewicz@dukatmiejski.pl). Tu także zainteresowane firmy handlowe i gastronomiczne mogą zgłosić się do współpracy.

Lokalna moneta jest też w Jeleniej Górze. To tzw. łaska. Została wybita przez Mennicę Polską w ilości 20 tysięcy sztuk z okazji 300-lecia wybudowania Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa, która do roku 1945 była świątynią ewangelicką.

Okolicznościowe medale były bite na zlecenie parafii już kilkakrotnie. Pierwszy raz w roku 1759. Drugi raz, w 1809 roku, w taki sposób uhonorowano stulecie kościoła. Kolejne medale bito na 150 lecie, w roku 1859 i z okazji 200-lecia postawienia kościoła, w roku 1909. Od tego momentu minęło sto lat i trzystulecie zapisze się w rodzinnych pamiątkach okolicznościową monetą. Moneta jest dołączona w etui do folderu z historią kościoła, zdjęciami i wizerunkami historycznych medali.
Lokalne monety to nie tylko środek nabywczy, lecz także cenne eksponaty numizmatyczne. Ich wartość na portalach aukcyjnych znacznie przewyższa nominał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
537
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
 
Kościół i wiara
Wielkanocne życzenia ks. proboszcza Mariusza Majewskiego: „Nieustannie odnawiajmy się w Bogu”
 
Kościół i wiara
Dziś święcimy pokarmy, jutro świętujemy Zmartwychwstanie
 
Pogodowo
Pogoda na święta "w kratkę"
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group