- Jednym z głównych elementów społecznej readaptacji skazanych jest oddziaływanie poprzez pracę - mówi mjr Mariusz Mrozewski. - Stąd tak ważne jest umożliwianie skazanym nabycia nowych umiejętności zawodowych, dających możliwość odnalezienia się po odbyciu kary na rynku pracy. Spośród 260 osadzonych mieliśmy bardzo wielu chętnych do zrobienia takiego kursu. Musieliśmy więc wybrać tych, którym w niedalekiej przyszłości kończy się kara więzienia lub którzy mogą liczyć na przedwczesne wyjście na wolność. Poza tym są to osoby, które nie posiadają wyuczonego zawodu lub takie, którym ukończenie kursu zawodowego pozwoli na uzupełnienie dotychczasowego wykształcenia – dodaje rzecznik prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze.
Jednym ze szkolonych jest 41-letni Robert S., który obecnie ma wykształcenie podstawowe. - Jest to pierwszy kurs w jakim biorę udział w więzieniu – mówi. - Teraz będę miał udokumentowany certyfikatem zawód ślusarza i wiem, że przyda mi się to w znalezieniu i podjęciu pracy jak wyjdę z zakładu karnego – dodaje.
W podobnej sytuacji jest 31-letni Sebastian B., który z więzienia wyjdzie już w grudniu. - Nigdy na wolności nie myślałem o nauce i wykształceniu. Kurs, który skończę w areszcie będzie moim pierwszym zawodem – przyznaje skazany. - Wiem, że z każdym świadectwem, jakie uzyskam, łatwiej będzie mi znaleźć pracę – dodaje.
Kilka lat temu w jeleniogórskim areszcie z podobnych kursów dofinansowanych z unijnego programu Kapitał Ludzki skorzystało 40 osób. Obecnie Służba Więzienna przystąpiła do Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER 2014-2020), współfinansowanego ze środków europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój.
- W tym roku kurs ślusarza przejdzie 12 osób, natomiast w roku 2017 planujemy aż sześć takich kursów zawodowych, również na technologa robót wykończeniowych w budownictwie, magazyniera czy kucharza – zapowiada mjr Mariusz Mrozewski. – Weźmie w nich udział około 70 osób. Ważne jest to, że zakres i tematyka tych szkoleń są ściśle powiązane z oczekiwaniami naszego rynku pracy, co na bieżąco konsultujemy z miejscowym urzędem pracy – dodaje M. Mrozewski.
W trakcie zajęć uczestnicy, poza nauką zawodu, są zapoznawani z zasadami bezpieczeństwa i higieną pracy, opanowują także podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Wszyscy uczestnicy szkolenia chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Na początek grudnia zaplanowane jest przeprowadzenie egzaminu końcowego, po zaliczeniu którego każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu – relacjonuje mjr Mariusz Mrozewski.