Akcja opowieści rozgrywa się współcześnie w Kowarach. Okazuje się, że miasto i jego mieszkańcy znajdują się w niebezpieczeństwie, a przezwyciężyć zagrożenie można jedynie podążając Szlakiem Tradycji Górniczych. „EQsplorerzy” włączają się do akcji. – Wraz ze współautorem zapraszamy do lektury „EQsplorerów”, którą można przeczytać m.in. w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach – dodał Zbigniew Piepiora.
Zbigniew Piepiora urodził się i mieszka w Kowarach, jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, doktorem nauk ekonomicznych. Na co dzień pracownik naukowo-dydaktyczny wrocławskiego UE. Do stworzenia „EQsplorerów” zainspirowały go m. in. opowieści o historii Kowar przekazane przez mamę Danutę Piepiorę, ś.p. babcię Marię oraz dziadka Mieczysława Karabina – jednego ostatnich żyjących górników, który pracował fizycznie pod ziemią jako przodownik w Zakładach Przemysłowych „R-1”: w grupach poszukiwawczych oraz w kopalni „Kopaliny” w Stroniu Śląskim, a także w kopalniach „Liczyrzepa” i „Podgórze” w Kowarach.
Krzysztof Grochal urodził się i mieszka w Krakowie, jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. Na co dzień inżynier sprzedaży w jednej z dolnośląskich firm. Jego hobby to survival, turystyka górska i podziemna oraz fotografia. Z Kowarami jest związany od dziecka, gdyż co roku przyjeżdżał tu z mamą Teresą na wakacje do babci i dziadka – Stefanii i Edwarda Paluchów. Obecnie, pomimo ich przeprowadzki do Jawora, Krzysztof wraca co jakiś czas do Kowar, które są dla niego bazą wypadową do wypraw górskich i podziemnych przede wszystkim we wschodnią część Karkonoszy.