Niedziela, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 9282
Zalogowanych: 70
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Śląskie szkło barokowe w Muzeum Karkonoskim

Czwartek, 9 czerwca 2016, 8:02
Aktualizacja: 8:05
Autor: Manu
Jelenia Góra: Śląskie szkło barokowe w Muzeum Karkonoskim
Fot. Organizator
W piątek (10.06) o godz. 15.00 w Muzeum Karkonoskim (przy ul. Jana Matejki 28) rozpocznie się wernisaż wystawy “Śląskie szkło barokowe”. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 31 lipca.

Wystawa “Śląskie szkło barokowe” to efekt wieloletniej i owocnej współpracy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Schlesisches Museum zu Görlitz. Na ekspozycji będzie można podziwiać zebrane obiekty, które pochodzą z kolekcji wielu polskich, niemieckich oraz czeskich muzeów: Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Schlesisches Museum zu Görlitz, Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie, Kulturhistorisches Museum Görlitz, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Severoceskiego Muzeum w Libercu, Städtische Museen Zittau, Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie i Zamku Królewskiego w Warszawie.

Celem wystawy jest ukazanie, na przykładzie 170 eksponatów, najświetniejszego okresu w dziejach szklarstwa śląskiego przypadającego na wiek XVII i XVIII, kiedy to szklany puchar osiąga elegancką, wyrafinowaną formę, a zdobienia rytowane i grawerowane na powierzchni naczyń są wyrazem wirtuozerii dawnych mistrzów, działających u podnóża Karkonoszy. Szlifowane i rytowane szkła z okresu baroku wytwarzane w Kotlinie Jeleniogórskiej należą bez wątpienia do najpiękniejszych wyrobów rzemiosła artystycznego, jakie kiedykolwiek wyprodukowano na Śląsku. Wystawę warto zobaczyć ze względu na walory estetyczne szklanych wyrobów. Duża różnorodność form i motywów: przedstawienia miast i krajobrazów, herby, emblematy, tematyka religijna, sceny militarne i alegoryczne, przedstawienia rzemiosła i handlu aż po erotykę sprawiały, że szkła te znajdowały wielu nabywców w całej Europie. Ogromnym wydarzeniem jest możliwość pokazania na wystawie szkieł mistrza Friedricha Wintera, który objął urząd kasztelana na zamku Chojnik w Sobieszowie, pracując jako rytownik szkła dla hrabiego Christopha Leopolda Schaffgotscha. Ten ustanowił dla Wintera monopol na wytwarzanie zdobionych rzeźbiarsko szkieł, zakazując innym rzemieślnikom działalności na obszarze swoich dóbr oraz wybudował pierwszą na Śląsku wodną szlifiernię, napędzaną siłą wody.

Ekspozycja “Śląskie szkło barokowe” prezentowana będzie od 20 sierpnia do 20 listopada w Gőrlitz w Schlesisches Museum. Kuratorami wystawy są: Justyna Wierzchucka i Martin Kügler. Asystenci to: Dominik Kunysz, Przemysław Jermaczek i Norbert Faust.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Minister Spraw Wewnętrznych Landu Saksonia Markus Ulbig, Prezydent Miasta Jelenia Góra Marcin Zawiła oraz Burmistrz Miasta Szklarska Poręba Mirosław Graf.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
563
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Zamknięte zbiorniki w Cieplicach i Sobieszowie
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
 
Kościół i wiara
Wielkanocne życzenia ks. proboszcza Mariusza Majewskiego: „Nieustannie odnawiajmy się w Bogu”
 
Kościół i wiara
Dziś święcimy pokarmy, jutro świętujemy Zmartwychwstanie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group