Wtorek, 17 września
Imieniny: Justyny, Franciszka, Roberta
Czytających: 34754
Zalogowanych: 86
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Służby gotowe na wielki deszcz

Czwartek, 12 września 2024, 5:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: Służby gotowe na wielki deszcz
Fot. WAC
Przygotowaniom służb ratunkowych oraz miejskich do działań w związku z zapowiadanymi w najbliższych dniach intensywnymi opadami deszczu poświęcony był briefing prasowy, z udziałem Andrzeja Cioska komendanta miejskiego PSP, Jerzego Sładczyka naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM oraz Jerzego Zębika dyrektora Departamentu Prezydenta UM.

Prognozy na najbliższe dni nie są niestety optymistyczne i niektóre źródła mówią nawet o mającym nastąpić pogodowym Armagedonie. Według różnych modeli hydrologicznych w Jeleniej Gorze może spaść nawet od 150 do 180 litrów deszczu na metr kwadratowy gruntu.

Czy opady te będą stanowić zagrożenie i czy dojdzie do lokalnych zalań i podtopień zależy w dużej mierze od tego jaki będzie ich charakter. Czy będą one gwałtowne i masy wody spadną w krótkim okresie czy też opad będzie równomiernie rozłożony w czasie.

Jak zapewniali przedstawiciele Miasta oraz Państwowej Straży Pożarnej służby są gotowe do interwencji i udzielenia pomocy mieszkańcom w przypadku gdy dojdzie do zalań lub podtopień.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje sytuację - mówi dyrektor Departamentu Prezydenta Urzędu Miasta Jerzy Zębik.

Wszystko będzie zależeć od skali zjawiska. Na ten moment najgorsze prognozy są na niedzielę.

- Prosimy mieszkańców, aby śledzili komunikaty informujące o ewentualnym zagrożeniu. W przypadku jeśli wystąpią zjawiska wymagające interwencji to poza telefonami alarmowymi, to Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jelenia Góra jest czynne przez całą dobę i można tam zadzwonić (numery telefonów: 75 75 49 826 i 75 75 49 828) i poprosić o pomoc.

- My ze swej strony mobilizujemy wszystkie możliwe środki przewidując co się możne stać. Jesteśmy też po rozmowach z MPGK w zakresie przygotowania i gotowości do podjęcia działań.

W trakcie konferencji podkreślano , że wiele w zakresie działania prewencyjnego mają też do zrobienia właściciele posesji.

Ważne jest aby każdy z nas przygotował się na to, co może nastąpić - mówi Andrzej Ciosk, komendant miejski PSP. - Nie tylko, aby usuwać potem skutki ale też im przeciwdziałać.

- Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ludzie mieszkają poniżej poziomu drogi i już w przeszłości woda wpływała do ich domów. I tu mamy przypadki, że mieszkańcy dbają o to i mają już we własnym zakresie przygotowane worki z piaskiem. I to jest właściwe działanie prewencyjne.

Twoja reakcja na artykuł?

3
7%
Cieszy
13
29%
Hahaha
2
4%
Nudzi
1
2%
Smuci
4
9%
Złości
22
49%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
1153
Powinien zostać, gdzie jest
57%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
43%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Czy to oni są winni tragedii w Kłodzku?!
 
Rozmowy Jelonki
Prezydent dziękuje mieszkańcom i wolontariuszom
 
Aktualności
Szkoła w Łomnicy potrzebuje wsparcia
 
Aktualności
Co? Ja nie skoczę?
 
Aktualności
1,5 metra w pół godziny
 
Aktualności
Mosty do sprawdzenia
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group