Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11037
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Służby gotowe na wielki deszcz

Czwartek, 12 września 2024, 5:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: Służby gotowe na wielki deszcz
Fot. WAC
Przygotowaniom służb ratunkowych oraz miejskich do działań w związku z zapowiadanymi w najbliższych dniach intensywnymi opadami deszczu poświęcony był briefing prasowy, z udziałem Andrzeja Cioska komendanta miejskiego PSP, Jerzego Sładczyka naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM oraz Jerzego Zębika dyrektora Departamentu Prezydenta UM.

Prognozy na najbliższe dni nie są niestety optymistyczne i niektóre źródła mówią nawet o mającym nastąpić pogodowym Armagedonie. Według różnych modeli hydrologicznych w Jeleniej Gorze może spaść nawet od 150 do 180 litrów deszczu na metr kwadratowy gruntu.

Czy opady te będą stanowić zagrożenie i czy dojdzie do lokalnych zalań i podtopień zależy w dużej mierze od tego jaki będzie ich charakter. Czy będą one gwałtowne i masy wody spadną w krótkim okresie czy też opad będzie równomiernie rozłożony w czasie.

Jak zapewniali przedstawiciele Miasta oraz Państwowej Straży Pożarnej służby są gotowe do interwencji i udzielenia pomocy mieszkańcom w przypadku gdy dojdzie do zalań lub podtopień.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje sytuację - mówi dyrektor Departamentu Prezydenta Urzędu Miasta Jerzy Zębik.

Wszystko będzie zależeć od skali zjawiska. Na ten moment najgorsze prognozy są na niedzielę.

- Prosimy mieszkańców, aby śledzili komunikaty informujące o ewentualnym zagrożeniu. W przypadku jeśli wystąpią zjawiska wymagające interwencji to poza telefonami alarmowymi, to Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jelenia Góra jest czynne przez całą dobę i można tam zadzwonić (numery telefonów: 75 75 49 826 i 75 75 49 828) i poprosić o pomoc.

- My ze swej strony mobilizujemy wszystkie możliwe środki przewidując co się możne stać. Jesteśmy też po rozmowach z MPGK w zakresie przygotowania i gotowości do podjęcia działań.

W trakcie konferencji podkreślano , że wiele w zakresie działania prewencyjnego mają też do zrobienia właściciele posesji.

Ważne jest aby każdy z nas przygotował się na to, co może nastąpić - mówi Andrzej Ciosk, komendant miejski PSP. - Nie tylko, aby usuwać potem skutki ale też im przeciwdziałać.

- Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ludzie mieszkają poniżej poziomu drogi i już w przeszłości woda wpływała do ich domów. I tu mamy przypadki, że mieszkańcy dbają o to i mają już we własnym zakresie przygotowane worki z piaskiem. I to jest właściwe działanie prewencyjne.

Twoja reakcja na artykuł?

3
6%
Cieszy
13
28%
Hahaha
2
4%
Nudzi
1
2%
Smuci
4
9%
Złości
24
51%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
612
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group