Karkonosze: Śnieżka – 1602 czy 1603?
Autor: Katarzyna Morańda
Najwyżej położony punkt znajduje się na polskiej części wierzchołka, około 3,5 metra od granicy, tuż obok kaplicy Świętego Wawrzyńca. Po czeskiej stronie szczytu najwyżej położony punkt jest o 10 centymetrów niższy.
Dokładne pomiary wysokości przeprowadzili eksperci z Czeskiego Urzędu Geodezji i Katastru (ČÚZK) przy użyciu sprzętu laserowego. Wysokość wyliczono, odnosząc się do poziomu Bałtyku mierzonego w Kronsztadzie.
Czytaj więcej:
Czesi zmierzyli Śnieżkę
Dotychczasowa, podawana przez lata, wysokość Śnieżki – 1602 metry n.p.m. – odnosi się do punktu ustawionego w latach 30. XX wieku. Punkt ten nie jest najwyższym punktem Śnieżki, lecz został wybrany ze względu na dobry widok, co ułatwiało dawne pomiary geodezyjne.
Specjaliści podkreślają, że wartości te mogą się nieznacznie zmieniać w wyniku niestabilności gruntu i wietrzenia skał.
Wieki złych pomiarów
Przez wieki dokonywano pomiarów Śnieżki, jednak wyniki były często obarczone dużymi błędami. Wynikało to z niedokładności, złego sprzętu i braku wiedzy na ten temat.
W XVI wieku jeleniogórski humanista Krzysztof Schilling błędnie oszacował wysokość Śnieżki na 5500 m. Ten fałszywy pomiar obowiązywał przez ponad 200 lat.
Czesi również próbowali zmierzyć wysokość Śnieżki. W 1569 roku Jiri z Rasna, Jan Polak i Szymon Huttl ustalili, że wynosi ona ponad 1100 m nad Obří důl. Choć ich pomiar był niedokładny, pomylili się "tylko" dwukrotnie.
W 1760 roku pastor Volkmar z Piechowic wniósł na szczyt barometr i wyliczył różnicę wysokości między Piechowicami a Śnieżką na 931 m, podczas gdy faktycznie wynosi ona 1236 m.
Film: OsiagneSwojCel Official
Pomyłka 25 metrów
W 1766 roku śląski geograf Ignacy Felbiger pomylił się o 25 m, używając dwóch barometrów – jednego w klasztorze w Krzeszowie i drugiego na szczycie.
W tym samym czasie wrocławski matematyk i astronom Epharaim Scheibel zmierzył wysokość Śnieżki na 1474 m ponad poziom Wrocławia.