Niedziela, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 8161
Zalogowanych: 48
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cieplice: Skąd wzięła się nazwa Park Norweski?

Czwartek, 27 marca 2025, 15:37
Autor: KM
Cieplice: Skąd wzięła się nazwa Park Norweski?
Park Norweski w Cieplicach to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w uzdrowiskowej części miasta. Jego nazwa może budzić ciekawość – dlaczego na Dolnym Śląsku znajduje się „norweski” park? Odpowiedź kryje się w pasji i inspiracjach jednego człowieka żyjącego wiele lat temu – Eugena Füllnera, przedsiębiorcy, który postanowił przenieść do Jeleniej Góry odrobinę norweskiego klimatu.

Historia Parku Norweskiego sięga początków XX wieku, kiedy to powstał z inicjatywy Eugena Füllnera – właściciela fabryki maszyn papierniczych w Cieplicach.

Podczas swojej podróży do Norwegii zachwycił się tamtejszym krajobrazem i architekturą. Zainspirowany tymi widokami, postanowił stworzyć w swoim mieście park, który odzwierciedlałby skandynawskie piękno.

To właśnie niedaleko Oslo zobaczył budynek, którego projekt stał się bezpośrednią inspiracją dla Pawilonu Norweskiego w Cieplicach.

Park miał służyć zarówno kuracjuszom przybywającym do Cieplic, jak i pracownikom firmy Füllnera, jako miejsce odpoczynku i rekreacji. Dziś nie tylko przypomina o tych norweskich wpływach, ale także pozostaje jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców i turystów.

Autor filmu: Ksenia Górska

Norweskie inspiracje w sercu Cieplic

Główną atrakcją parku stał się tzw. „Pawilon Norweski” – budowla wzorowana na tradycyjnych norweskich kościołach klepkowych (stavkirke), a swoim kształtem przypominająca łódź Wikingów. Został on wybudowany w 1909 roku. Autorem projektu był Eimar Smith z Oslo, a realizacją zajęła się firma Paula Ansorge z Cieplic. Budynek miał pełnić funkcję domu myśliwskiego, a w jego wnętrzach znajdowały się pokoje gościnne, restauracja i klub towarzyski.

Po 1945 roku pawilon zmienił swoje przeznaczenie – urządzono w nim Muzeum Przyrodnicze, które przez lata prezentowało eksponaty związane z fauną regionu. Muzeum działało w budynku do 2013 roku, kiedy to zostało przeniesione do dawnej Biblioteki Schaffgotschów. W 1990 roku pawilon wpisano do rejestru zabytków, a obecnie znajduje się w nim restauracja.

Styl norweski został wybrany nieprzypadkowo. Na przełomie XIX i XX wieku w Europie popularne były inspiracje egzotycznymi i odległymi kulturami. Norwegia kojarzyła się z dziką przyrodą, czystym powietrzem i unikalną drewnianą architekturą, co doskonale pasowało do uzdrowiskowego charakteru Cieplic.

Park rekreacyjny dla pracowników i kuracjuszy

Początkowo Park Norweski, dawniej nazywany Parkiem Füllnera, służył głównie pracownikom fabryki jako miejsce odpoczynku i rekreacji. Przedsiębiorca był znany ze swojego zaangażowania społecznego – w 1899 roku stworzył również osiedle robotnicze z nowoczesnymi warunkami mieszkaniowymi, biblioteką oraz ogródkami przydomowymi.

Czytaj więcej:
Nowa era dla willi Füllnera w Cieplicach

Wraz z rozwojem parku pojawiły się alejki spacerowe, mostki, staw, który początkowo umożliwiał pływanie łódkami i rowerami wodnymi, słynna altanka, a także różnorodne gatunki drzew i krzewów, które miały nawiązywać do skandynawskiego krajobrazu. Obecnie w stawie znajduje się fontanna, dodająca temu miejscu uroku. Po II wojnie światowej park stał się ogólnodostępny, zyskując dużą popularność wśród mieszkańców i kuracjuszy.

Czytaj więcej:
Odnowiona altanka w Parku Norweskim

Na terenie parku znajduje się również kamienny głaz upamiętniający spotkanie poetów Wincentego Pola i Kornela Ujejskiego z czeskim przyrodnikiem Janem Ewangelistą Purkynem.

Park Norweski dziś

Park Norweski w Jeleniej Górze to popularne miejsce spacerowe zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Odnowione alejki, mostki oraz staw z fontanną tworzą wyjątkową przestrzeń do relaksu. W parku znajdują się także plac zabaw, boisko sportowe i siłownia na świeżym powietrzu.

Dzięki przeprowadzonym pracom renowacyjnym, w tym odnowieniu altanki, park zyskał nowy blask, zachowując jednocześnie swój zabytkowy charakter.

Otaczająca park różnorodna zieleń sprzyja wypoczynkowi w cieplejsze dni, a także umożliwia obserwację zwierząt, takich jak wiewiórki czy ptaki.

Twoja reakcja na artykuł?

82
85%
Cieszy
6
6%
Hahaha
2
2%
Nudzi
1
1%
Smuci
1
1%
Złości
5
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
536
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
 
Kościół i wiara
Wielkanocne życzenia ks. proboszcza Mariusza Majewskiego: „Nieustannie odnawiajmy się w Bogu”
 
Kościół i wiara
Dziś święcimy pokarmy, jutro świętujemy Zmartwychwstanie
 
Pogodowo
Pogoda na święta "w kratkę"
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group