Budynek obserwatorium wzniesiono w latach 1966-1974. Projektantami byli architekt dr inż. Witold Lipiński (późniejszy prof. zw. dr hab. inż.) i architekt mgr inż. Waldemar Wawrzyniak (późniejszy dr hab. inż.) z Politechniki Wrocławskiej. Budynek ma formę trzech połączonych ze sobą brył w kształcie dysków. Konstrukcję dysków stanowi stalowa kratownica, oparta centralnie na betonowym fundamencie.
Nietypowy jak na tamte czasy projekt, dla którego inspiracją był surowy krajobraz Karkonoszy oraz istniejąca na szczycie zabudowa - uzasadnia objęcie dysków ochroną - informuje wojewódzka konserwator zabytków Barbara Nowak-Obelinda. - Jego wartości przejawiają się w formie zewnętrznej obiektu, innowacyjności konstrukcji oraz niepowtarzalności – żadnego z sąsiadujących sudeckich schronisk nie wzniesiono w podobnej stylistyce. Futurystyczny projekt koreluje z istniejącą zabudową między innymi z XVII wieczną kaplicą św. Wawrzyńca, która również została założona na planie okręgu. Forma budynku na stałe wpisała się w pejzaż Dolnego Śląska, obiekt stał się symbolem regionu, elementem go identyfikującym - dodaje.
Obiekt od września 2019 roku jest w trakcie prac rekonstrukcyjno-remontowych. Oprócz dotychczasowej funkcji obserwatorium meteorologicznego, decyzją dyrekcji IMGW-PIB dolny dysk zostanie również przystosowany do potrzeb turystycznych. Ma być to miejsce, gdzie turyści będą mogli odpocząć, skorzystać z gastronomii i zapoznać się z ciekawostkami meteorologicznymi. Prace modernizacyjne mają być skończone na początku 2022 roku.