Przedstawiciele szkoły podkreślali, że to ważne dla nich wydarzenie, gdyż pomysł organizacji zrodził się właśnie w ich placówce.
To autorski pomysł Elwiry Pindyk - naszej nauczycielki przedmiotów zawodowych - mówiła Anna Szydłowska-Robak, dyrektor ZSRzA, która podkreśla, że przedsiębiorczość ma istotne znaczenie dla życia codziennego. - Młodym ludziom łatwiej będzie rozpoczynać ścieżkę zawodową z wiedzą o przedsiębiorczości. Nie wszyscy pójdą na studia, a wielu naszych absolwentów rozpoczyna własną działalność gospodarczą - powiedziała dyrektorka Rzemiosł.
Poszłam do "Handlówki" na dyktando, które organizują od wielu lat i zastanawiałam się, co można zorganizować w naszej szkole. Ponieważ uczę m.in. podstaw przedsiębiorczości - wymyśliłam taką olimpiadę. W pierwszej edycji brało udział 9 szkół, a od drugiej zaprosiliśmy do współpracy moją macierzystą placówkę, czyli WEZiT Uniwersytetu Ekonomicznego - wspomina początki inicjatorka OPP Elwira Pindyk.
Część uczestników debiutowała w olimpiadzie, a niektórzy próbowali już swoich sił w poprzedniej edycji.
Rok temu było łatwiej, w tym roku jest dużo trudniejszy temat. Ubezpieczenia to temat bliski każdemu, jednak skomplikowany - wyznała po wyjściu z sali, w której pisano testy Basia Białogrecka z jeleniogórskiego "Ekonoma". Jak się później okazało, nasza rozmówczyni zajęła drugie miejsce wśród 54 uczestników i poza awansem do kolejnego etapu, zdobyła nagrodę.
Olimpiada ma nie tylko walory konkursowe i integracyjne, lecz również praktyczne.
Warto znać chociaż podstawy przedsiębiorczości, bo to pomaga w życiu - uczniowie pomagają rodzicom w życiu codziennym, dokonują też świadomych wyborów - podkreśliła E. Pindyk.
OPP obejmuje trzy etapy - najpierw były eliminacje szkolne, następnie (wczoraj) sprawdzano wiedzę 3 najlepszych uczniów z każdej placówki biorącej udział w Olimpiadzie - podczas II etapu w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych, skąd po 2 przedstawicieli każdej ze szkół przeszło do etapu finałowego, który odbędzie się 11 kwietnia w jeleniogórskim wydziale UE (36 uczniów z 18 szkół). Organizatorom udało się pozyskać 18 sponsorów, co przełożyło się m.in. na nagrody. Za I miejsce jest tablet od Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, II miejsce kamera sportowa od Urzędu Miasta Piechowic, a za III miejsce głośnik i inne gadżety od Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
To niezmiernie ważna inicjatywa dla młodych ludzi. Uczymy ich, że muszą sobie radzić - kończąc szkołę nie tylko będą zatrudniani, ale mogą sami założyć firmę. Jeżeli tak, to muszą mieć wiedzę i umiejętności - powiedziała Wanda Kozyra, kierowniczka Strefowego Klastra Edukacyjnego przy Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Uczniowie mieli testy jednokrotnego wyboru, obejmujące spektrum ubezpieczeń - nie tylko społeczne, ale i gospodarcze. W pilotażowych badaniach otwierały się uczniom oczy, że jest niska świadomość w zakresie emerytur, rent, zasiłków. Przy współpracy z ZUS-em będziemy prowadzić badania na całym Dolnym Śląsku i możliwe, że ruszymy z warsztatami podnoszącymi świadomość młodych ludzi. Olimpiada też jest takim sposobem zwiększania świadomości - uczestnicy zdobywali wiedzę na specjalnych warsztatach - mówił Magdalena Rękas, prodziekan ds. dydaktyki WEZiT UE.
Wyniki II etapu:
1. Seweryn Figura (Zespół Szkół Elektronicznych - Jelenia Góra)
2. Barbara Białogrecka (Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych - Jelenia Góra)
3. Justyna Szczepankowska (Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych - Jelenia Góra)
Wyróżnienie:
Łukasz Dziemianko (Zespół Szkół Ekonomicznych - Żary).
Organizatorzy liczą, że kolejna edycja będzie obejmować Dolny Śląsk, Lubuskie i powiększy się o placówki z Opolskiego.