
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.
Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.
Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.
Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.
KUP SUBSKRYPCJĘ
Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.
Zobacz jak odblokować
Koncepcja Sprawnego Jelonka polega na tym, żeby wykorzystać w godzinach dopołudniowych (gdy nie ma zajęć w klubach sportowych) potencjał. W przypadku przedszkolaków i klas I-III mamy opisowe oceny i jedna pani prowadzi zajęcia z plastyki i wf-u - czasami te osoby nie są przygotowane, aby prowadzić zajęcia wychowania fizycznego. Właśnie w wieku 5-9 lat bardzo ważne jest poprowadzenie odpowiednich form ruchowych dla dziecka - podkreślił Rafał Kubacki. - Porównaliśmy województwo dolnośląskie i śląskie - okazuje się, że mnóstwo dzieci z powodu smogu nie wychodzi na zewnątrz, nie rusza się, siedzi w te dni, gdy jest alarm smogowy. To problem, bo dziecko powinno mieć odpowiednią dozę ruchu w ciągu dnia. Taką formę możemy spotkać właśnie tutaj, w centrum Mirka Bołociucha - dodał dwukrotny mistrz świata w judo.
Myślę, że rodzicom zależy, aby dzieci rozwijały się zdrowo. Akcent ruchu jest bardzo ważny, ćwiczą koordynację, zajęcia są na bezpiecznym podłożu - na matach. Dzieci skaczą, wywracają się, siłują, przetaczają na piłkach i to zwiększa ich sprawność. Po tych zajęciach dzieci nie mają problemu z przewrotem do przodu czy do tyłu. Dzisiaj w szkołach aspekt gimnastyki zanika - powiedział mierzący 201 cm Rafał Kubacki, który wywarł duże wrażenie na dzieciach.
Dzieci zyskują na sprawności. Wiedzą, że można robić coś innego, niż siedzieć przed telewizorem czy komputerem. Niektórym tak się spodobało, że przyszły do naszego klubu na zajęcia - powiedział M. Bołociuch, który liczy na kontynuację programu przy wsparciu Miasta.
Było warto. Jesteśmy bardzo zadowoleni - program pozwolił dzieciom rozwinąć się ruchowo, ale również psychicznie. Dzieci poprawiły koordynację, motorykę dużą i małą, sprawność palców, która jest ważna do pisania. Dzieci dzięki tym zajęciom zmieniły się - mają dużą samodyscyplinę, potrafią słuchać i to owocuje tym, że mają lepsze wyniki - wyznała Joanna Michalak, zastępca dyrektora NP "Bajka", która liczy, że przynajmniej część uczestników zainteresuje się sportem i pójdzie w ślady Rafała Kubackiego.
Chcielibyśmy zachęcić władze miasta, aby zrobić taki program dla Jeleniej Góry pod nazwą Sprawny Jelonek - dodał R. Kubacki, który liczy, że kolejne placówki oświatowe włączą się w sportową inicjatywę. - Sprawny Jelonek nie zamyka się tylko na ju jitsu, czy judo - to mogą być też inne dyscypliny sportowe