Tym razem dzieci wraz z opiekunką Krystyną Pisarską, pod wodzą ekologa Dominika Dobrowolskiego, sprzątały zamek Chojnik wraz z jego otoczeniem. Do worków trafiły setki pustych opakowań, butelek i puszek.
Kolejne miejsca, które odwiedzą tej wiosny młodzi miłośnicy przyrody to okolice Perły Zachodu oraz kolejne schroniska w Karkonoszach: „Na Przełęczy Okraj” i „Pod Łabskim Szczytem”. Ekologia nie zna granic, zatem wkrótce też zaplanowano pierwsze działania poza naszymi granicami – w czeskim schronisku Jelenka. Potem w tatrzańskim schronisku Ornak odbędzie się bitwa o nieskażone piękno Doliny Kościeliskiej i jej okolic, a następnie w planach są cztery akcje w schroniskach w Beskidach, połączone ze zbiórką elektroodpadów.
Wszędzie, gdzie będą przeprowadzone akcje sprzątania szlaków górskich, w schroniskach pozostaną ślady po akcji - specjalne edukacyjne tabliczki z orłem przednim, który namawia turystów: „Śmieci skrzydeł nie mają" – znieś swoje śmieci na dół, tam posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników" - mówi Piotr Drozdowicz ze sztabu akcji. - Akcje realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można już spotkać: w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka), Górach Suchych (Andrzejówka), Beskidzie Śląskim (Klimczok i Szyndzielnia), Górach Stołowych (Szczeliniec), Rudawach Janowickich ( Szwajcarka), Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień).
Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają" wspiera Koalicja Recykling Górom. W jej skład wchodzą organizacje pozarządowe, szkoły, samorządy, media, górscy przewodnicy i miłośnicy gór. W tym roku do Koalicji przyłączyły się: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, Enviropol i Asekol Organizacja Odzysku.