Co roku po stronie niemieckiej i holenderskiej odbywa się Noc Przedsiębiorców. Biorą w niej udział również firmy belgijskie. W giełdzie uczestniczyli partnerzy projektu GreKo. Celem uczestnictwa w Nocy Przedsiębiorców Jacka Włodygi i Rafała Mazura było poznanie sposobów organizacji takiej giełdy, zachęcania absolwentów szkół do poszukiwania pracy oraz pracodawców do pozyskiwania pracowników.
- Instytut Technologii w Aachen prowadzi giełdę informacyjną o możliwościach pozyskania pracy dla absolwentów nie tylko uczelni wyższych, ale również osób, które już dawno rozpoczęły swoją karierę zawodową. W ten sposób region chce zatrzymać fachowców i zbliżyć potencjalnych pracowników do konkretnej firmy. Przedsiębiorcy za drobną opłatą chętnie wystawiają swoje oferty, bo mają bezpośredni kontakt z przyszłymi pracownikami - opowiada Jarosław Hajndrych.
- Co ciekawe, z tego miejsca specjalne autobusy przewożą grupy zainteresowanych osób pracą w konkretnej firmie od razu do przedsiębiorstwa, by przeprowadzić pierwsze rozmowy kwalifikacyjne. W wielu przypadkach po tygodniu uczestnicy giełdy zaczynają już pracę – dodaje.
Dzięki Nocy Przedsiębiorców firmy kontaktują się również z uczniami i studentami, którzy wkrótce mają ukończyć szkołę, by jeszcze podczas edukacji rozpocząć przyuczanie do pracy.
W kolejnym dniu starosta jeleniogórski Jacek Włodyga wraz z pracownikami pojechał do Europarlamentu, gdzie podsumował projekt GreKo. - Starosta poruszał problem niżu demograficznego, jaki dotyka oświatę we wszystkich państwach z projektu. Poznaliśmy różnorodne strategie edukacji, ale i od naszych szkół nasi partnerzy mogli się wiele nauczyć – relacjonuje Jarosław Hajndrych.
Na spotkaniu obecni byli europosłowie, zarówno z Polski, jak i innych państw biorących udział w projekcie, tj.: Niemiec, Czech, Holandii i Belgii. Głównym tematem była zasadność współpracy międzynarodowej wśród regionów przygranicznych. Ważna była również aktywizacja młodzieży, by uczestniczyła w życiu społeczno-politycznym. Dlatego też na spotkaniu obecni byli uczniowie z m.in. Niemiec, Belgii i Holandii. Podczas dyskusji okazało się, że młodzież chciałaby, oprócz współpracy międzynarodowej w Unii Europejskiej, również rozpocząć partnerstwa z regionami leżącymi na innych kontynentach.
- Starosta mówił również o kolejnym projekcie noszącym nazwę GReg, czyli Grenze Regionen. Chodzi współpracę regionów przygranicznych w celu zwiększenia ich konkurencyjności na rynku narodowym i międzynarodowym, poprzez opracowanie planu strategicznego Europa 2020. Na projekt został już złożony wniosek o 150 tys. euro. Wezmą w nim udział partnerzy z: Niemiec, Czech, Francji, Belgii, Holandii i Polski.
Co ważne, to Powiat Jeleniogórski będzie teraz wiodącym partnerem w projekcie, który zbliżony jest trochę do GreKo, jednak tym razem głównie będziemy się skupiać na gospodarce i marketingu regionalnym. Pojawią się więc problemy transgranicznych rynków pracy, ale też turystyka – mówi Jarosław Hajndrych.