Powodem zmian są ograniczenia epidemiczne, zakazujące organizacji zawodów sportowych dla amatorów. Ministerstwo Sportu pozwala jednak na biegi wirtualne, czyli indywidualne, w dowolnych miejscach. Oczywiście z racji różnych tras nie ma mowy o rywalizacji. Dzięki tym zmianom zwiększy się limit czasu na pokonanie trasy Biegu Piastów, co daje szansę na udział i ukończenie biegu dosłownie każdemu, kto potrafi poruszać się na nartach. Na listach startowych jest ponad 4300 osób i ciągle ich przybywa, bo zapisy są otwarte.
Aby spełnić wymogi prawne i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom, czas trwania 45. Biegu Piastów wydłużony został do 16 dni: od 20 lutego do 7 marca. Wyznaczonych zostało dziewięć dni, w których będzie można pobiec na izerskiej trasie z oficjalnym pomiarem czasu. Dzień i moment startu zawodnik wybierze sam. W innych dniach czas biegu trzeba sobie zmierzyć samemu.
Zaliczenie Biegu Piastów z oficjalnym pomiarem czasu będzie klasyfikowane do Worldloppet i Wielkiego Jakuszyckiego Szlema — trofeum za pokonanie zimowego, Letniego i Rowerowego Biegu Piastów na najdłuższych dystansach. Dodatkowym warunkiem dla każdego, kto chce znaleźć się na liście finalistów 45. Biegu Piastów jest rejestracja biegu w aplikacji Biegu Piastów lub na stronie datasport.pl. Będzie to potwierdzeniem uczciwego przebiegnięcia całego dystansu.
By zachęcić biegaczy do startu w Jakuszycach, dla osób odbierających pakiet startowy w biurze wydawania numerów w Szklarskiej Porębie i mających zamiar zmierzenia się z izerskimi trasami, przygotowane są dodatkowe atrakcje. Między innymi w wyznaczonych dniach dyżurować będą fotografowie i filmowcy, którzy uwiecznią osoby z numerami startowymi.