Trudno wyobrazić sobie jeleniogórski ratusz bez tego elementu, który – zwieńczony pięknym herbem Jeleniej Góry według dawnego wzoru – na trwale wpisał się w symbol placu Ratuszowego. Wielu mieszkańców i turystów zastanawia się nad pochodzeniem łuku. Nie brakuje przekonanych, że jest on tam „od zawsze”.
Łuk powstał w 1910 roku, kiedy to na potrzeby urzędu mieszczącego się tylko w głównym budynku ratusza, zaadaptowano dwie z tzw. siedmiu kamienic kupieckich z kramami. Decyzja była spowodowana brakiem miejsca dla rozrastającego się urzędu. W przesmyku, pod łukiem, znalazła się sieć trakcyjna i torowisko tramwaju, który jeszcze do początku lat 60. sunął przez plac Ratuszowy w kierunku placu Bieruta (dziś Niepodległości) i Cieplic.
„Most westchnień” przetrwał likwidacje linii tramwajowej i „modernizację” siedmiu kamieniczek, którą rozpoczęto pod koniec lat 50. XX wieku. Wyburzono wówczas charakterystyczne kramy, a budynkom dodano spadziste dachy. Już wtedy przeznaczono całą przybudówkę na potrzeby urzędu miasta, a po 1975 roku i po reformie administracyjnej – stały się siedzibą urzędu wojewódzkiego.
W latach 90. XX wieku łuk został odrestaurowany – podobnie jak i cały budynek ratusza, a na początku bieżącego stulecia dokonano gruntownej przebudowy wnętrz przybudówki, która urzędnikom i petentom służy do dziś.