- W tym roku planujemy utworzyć klasę łączoną: lekkoatletyczno-pływacką – powiedział dyrektor Mirosław Ciesielski. Zajęcia z pływania mają się odbywać na pobliskim basenie przy Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej.
Gimnazjum nr 3 i Zespół Szkół Elektronicznych nie stawia tylko na sport. Po przeniesieniu „Elektronika” w 2010 roku na Grunwaldzką cały czas rozwija się pracownia, w której uczniowie nabywają praktycznych umiejętności.
- Od 2010 r. praktycznie budujemy bazę dokształcenia uczniów w zawodach od początku. Zbiegło się to również ze zmianą podstawy programowej, która w znacznym stopniu kładzie nacisk na kształcenie praktyczne. W budowie tej bazy wykorzystywaliśmy umiejętności uczniów. Wszystko zostało tu wykonane przy współpracy uczniów pod nadzorem nauczycieli zawodu – mówił dyrektor.
W technikum elektronicznym zajmujemy się głównie trzema obszarami, to: telewizja (naziemna i satelitarna), a więc odbiór i dystrybucja sygnałów telewizyjnych a także wszelkiego rodzaju systemy alarmowe – systemu nadzoru, monitoringu, kamery przemysłowe oraz eksploatacja wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych – wymienia nauczyciel przedmiotów informatycznych Andrzej Wojciechowski.
Na zajęciach można więc zdobyć umiejętności związane z elektroniką użytkową, w tym nawet z odbiornikami radiowymi czy analogowymi. Podsłuchy też? - padło pytanie z sali. – O tym właśnie mówimy – powiedział z uśmiechem Andrzej Wojciechowski. - Podsłuchy i łamanie szyfrów – dodaje Zbigniew Czyż. Łamanie zabezpieczeń i wprowadzanie swoich to jest taki konik pasjonatów elektroniki. Mieliśmy kiedyś ucznia, który ściągał wszelkiego rodzaju wirusy. Wyłapywał je i natychmiast przez sieć w pracowni próbował je rozpuszczać po wszystkich komputerach. Namierzyliśmy go dość szybko i dał sobie z tym spokój, ale był w tym dobry – opowiada nauczyciel przedmiotów elektronicznych.
Dyrektor Mirosław Ciesielski zdradza, że na najbliższy rok szkolny planuje otworzyć cztery klasy w technikum. - W gimnazjum planujemy otworzyć trzy klasy, ale liczymy po cichu na cztery – mówi.
Do kolejnego etapu edukacji po podstawówce zgłaszają się rodzice z dziećmi z terenu całego powiatu, a szkołą ponadgimnazjalną dyrekcja stara się zainteresować również osoby z Gryfowa Śląskiego, Chełmską Śląskiego czy Bolesławca. Duży nacisk kładzie się tu przede wszystkim na odpowiednie przygotowanie do matury.