Kupiła je wraz z ogromnymi długami, które trzeba będzie spłacać przynajmniej przez kilka lat. Obecnie nie jest jednak źle. Szpital spłaca swoje wierzytelności i przynosi nawet zyski. Rozpoczęto także niezbędne remonty, takie jak. np. wymiana instalacji wodnych i kanalizacyjnych. Planowana jest także modernizacja dachu i wymiana instalacji grzewczej na gazową oraz olejową. Są to rozwiązania, które pozwolą uniknąć dodatkowych wydatków, wynikających chociażby z korzystania z nieekonomicznego ogrzewania.
Mieszkańców Kowar najbardziej cieszy jednak modernizacja części przeznaczonej na rehabilitację w przychodni przy ulicy 1 Maja. Mieści się ona obecnie na parterze, dzięki czemu mogą z niej korzystać także osoby niepełnosprawne. Pacjenci nie muszą już jeździć do sąsiednich miejscowości, żeby poprawić swój stan zdrowia. Od sierpnia na terenie szpitala będzie prowadzona także szkoła rodzenia. Mogą z niej skorzystać wszystkie chętne, przyszłe mamy.
EMC Instytut Medyczny jest zainteresowany zakupieniem budynków, w których mieści się Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Będzie to mógł zrobić dopiero po ogłoszeniu przetargu przez powiat i wygraniu go. Nie wiadomo więc, kiedy i czy w ogóle sprawa ta zostanie sfinalizowana.
Szpital „Bukowiec” ma więc szansę na dobre i dochodowe funkcjonowanie. W chwili obecnej działają wszystkie oddziały i nic nie zapowiada, że któryś z nich przestanie istnieć. Jest swego rodzaju zapleczem dla Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze.
Pacjenci chcieliby jednak, żeby dostęp do usług medycznych był łatwiejszy. Męczą ich gigantyczne kolejki i niekiedy brak zrozumienia ze strony lekarzy. Na poprawę tej sytuacji trzeba będzie jednak poczekać, bo Narodowy Fundusz Zdrowia jest skłonny raczej zmniejszać świadczenia zdrowotne niż je zwiększać.