Kolejna edycja harcerskiego festiwalu zgromadziła w sali JCK liczne zespoły oraz solistów z województwa dolnośląskiego, którzy od rana prezentowali się w części konkursowej. Zanim uczestnicy i publiczność poznała werdykt jurorów, na scenie pojawił się zespół Wszyscy Byliśmy Harcerzami w składzie: druh Jaskuł, druh Czorny, druh Ksywa, druh Ziru oraz druh Puszek. Doskonale znane piosenki w rockowym brzmieniu były strzałem w dziesiątkę, bowiem młodzież doskonale bawiła się tańcząc i śpiewając razem z WBH. - Zespół Wszyscy Byliśmy Harcerzami jest ekipą, która wszystkie nam znane piosenki harcerskie, które się kiedyś śpiewało przy ogniskach – przedstawia w sposób nowoczesny, rockowy, pozytywny, wciągający młodzież w zabawę. To jest właśnie ich unikalność i magia – oceniła harcmistrzyni Maria Łabaziewicz.
W części konkursowej swoje umiejętności zaprezentowały zespoły z Wrocławia, Kamiennej Góry, Legnicy, Świeradowa-Zdroju, czy Piechowic. - Duży rejon Dolnego Śląska zjechał tutaj, żeby razem świętować Dzień Niepodległości – w sposób radosny, pozytywny, nie koniecznie ściśle apelowy – powiedziała komendantka karkonoskiego hufca ZHP w Jeleniej Górze.
Decyzją jury najlepszymi solistami wśród zuchów byli: Miłosz Wróbel i Amelia Skrucha, w kategorii wędrowników i instruktorów pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Janicka, drugie Anna Szaruga, a trzecie Patrycja Piwowow. W konkursie zespołów wśród zuchów zwyciężyły Krzykaśki, a drugie miejsce zajęła 8 PGZ „Wesoła Kompania”. Kategorię harcerze i harcerze starsi zdominował zespół 801 KDH „Leśne Licho”. Na 2. miejscu uplasowali się Harcerski Klub Muzyczny, a na trzecim HGA Liminis Prolis. Wyróżniono ponadto Krzykaśki Młodsze. Spośród wędrowników i instruktorów najlepsi okazali się harcerze z Chwili Refleksji, za nimi sklasyfikowano Harcerski Klub Muzyczny oraz 5 DW „Czarne Stopy”. Nagrodę publiczności, a więc Grand Prix VIII Dolnośląskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej zdobył Harcerski Klub Muzyczny.
- Sobotni festiwal w JCK pokazał, że harcerstwo na naszym terenie ma się dobrze, nie brakuje chętnych do pobierania wartości przydatnych w życiu codziennym. - Na naszym terenie mamy sporo ludzi 16-, 18-, 20-letnich, którzy maja pasję, iskierki w oczach i uwielbiają pracować z dzieciakami i wspierać ich wychowanie – dodała M. Łabaziewicz.
Festiwal odbył się dzięki wsparciu finansowym Miasta Jeleniej Góry oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.