Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11049
Zalogowanych: 92
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bukowiec: Taki będzie pałac po remoncie

Niedziela, 18 lutego 2024, 17:48
Autor: WAC
Bukowiec: Taki będzie pałac po remoncie
Fot. ZGK/wizualizacja
Dzięki projektowi przygotowanemu przez EMKA Biuro Projektowe Katarzyna Miśkiewicz wiemy już jak będzie wyglądał pałac w Bukowcu (gmina Mysłakowice) po remoncie.

W ostatnim czasie na placu budowy zamontowane zostały prawie wszystkie okna w pałacu. Wykonawca położył też warstwę wyrównującą i przystępuje do kładzenia właściwej warstwy wykonanej z tynku termicznego na elewacji. Wykonywane są odwierty pod przyszła pompę ciepła. Łącznie przewiduje się wykonanie od 13-16 odwiertów na głębokość ponad 100 metrów każdy. Trwają prace rekonstrukcyjne stropów drewnianych w części pomieszczeń. Przystąpiono również do wstępnych prac konserwatorskich wewnątrz pomieszczeń.

W planach inwestycji, która jest realizowana w formule zaprojektuj – wybuduj jest m.in.: remont dachu, stropów i elewacji, a także stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie izolacji pionowej i poziomej. Dodatkowo w pałacu zamontowane zostanie centralne ogrzewanie z nowym źródłem ogrzewania za pomocą pomp głębinowych i rozprowadzeniem ciepła po obiekcie. Dodatkowo zmodernizowana zostanie sieć elektroenergetyczna wraz z oświetleniem.

Pierwotny XVI-wieczny dwór w Bukowcu, który nabył w 1785 roku hrabia Friedrich von Reden, został przebudowany przez architekta berlińskiego Martina Friedricha Rabe. Po zakończeniu prac budowlanych powstał reprezentacyjny pałac służący za siedzibę nowego właściciela Bukowca. W tym samym czasie wyburzono budynki folwarczne zasłaniające widok na Karkonosze, budując za pałacem nowe, zaprojektowane przez ucznia Langhansa - Karla Gottfrieda Geislera.

Hrabia Friedrich von Reden po wizytach w Anglii, zauroczony sposobem ekspozycji przyrody postanowił założyć romantyczny park w Bukowcu i by temu podołać, sprowadził tutaj ogrodnika Hansa Karla Walthera, który zaprojektował całość. Oprócz zieleni sadzonej wzdłuż wytyczonych osi widokowych wzniesiono wiele obiektów małej architektury. Po śmierci hrabiny Fryderyki von Reden majątek przejęła bratanica Marie von Rotenhan. Rodzina była właścicielem Bukowca do 1945 roku. Po wojnie pałac był siedzibą technikum rolniczego, a później stał się Uniwersytetem Ludowym. Aktualnie pałac jest siedzibą Związku Gmin Karkonoskich.

Twoja reakcja na artykuł?

35
73%
Cieszy
1
2%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
10
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
612
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group