W związku z zainteresowaniem obiektami poprzemysłowymi i dawnymi tradycjami rzemieślniczymi, partnerzy projektu postanowili przybliżyć stare zakłady, obiekty wodne, kopalnie, wieże ciśnień, piece hutnicze itp. jako świadectwo po dawnej świetności rozwoju technicznego i przemysłowego tego pogranicza.
W ramach projektu opisano 160 atrakcji. 100 leżących po stronie czeskiej i 60 po stronie polskiej. Obiekty te podzielono na osiem kategorii: budowle hydrotechniczne, szkło i ceramika, transport drogowy i kolejowy, kopalnie i wyrobiska, konstrukcje podziemne, przemysł spożywcy, browary, uzdrowiska, budowle przemysłu lekkiego, pozostałe atrakcje przemysłu i techniki. Opisy polskich atrakcji przygotowali: Przemysław Wiater; Ivo Łaborewicz; Andrzej Mateusiak; Romuald Witczak. O opis atrakcji w Czechach zadbała Powiatowa Izba Gospodarcza w Jabloncu nad Nysą.
Poza wystawami, konferencjami, seminariami, warsztatami, wizytami studyjnymi oraz prezentacjami promującymi nowy produkt turystycz¬ny po obu stronach granicy, w ramach projektu powstaje też system informacji o atrakcjach przemysłu i techniki Euroregionu Nysa w postaci strony internetowej www.atrakcjetechniki.karr.pl zawierającej opisy atrakcji, zdjęcia, panoramy.
Dla 40 atrakcji udostępniono też wirtualne zwiedzanie. Powstaną też mapy atrakcji oraz materiały promocyjne, w tym skrypty dla przewodników. Projekt będzie realizowany do końca maja 2012 roku przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w Jeleniej Górze, a partnerem jest Powiatowa Izba Gospodarcza w Jabloncu nad Nysą.