Początek nie był łatwy, ponieważ patrol policyjny stwierdził poważny defekt techniczny pojazdu. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze, a firma Regiobus podstawiła drugi autokar. Po 12 godzinach jazdy, pokonując korki oraz brnąc w intensywnym deszczu, dotarli ok. godziny 22:30 do Birresborn, do Hotelu "Zur Krone", w którym ich zakwaterowano i przywitano kolacją.
W ciągu pięciu dni projektowych uczniowie obu szkół dokonali analizy chemicznej i biologicznej próbek, pobranej z rzeki Kyll, wody. Analizowali jej jakość, zdatność do picia. Sprawdzali obecność bakterii i mikroorganizmów w rzece. Zwiedzali Gerolstein oraz malownicze okolice. Zostali zapoznani z historią Kościoła Zbawiciela, przylegającego do niego muzeum, Willi Sary. Podziwiali jeziorka powulkaniczne (die Maaren), pokonując pieszo sporo kilometrów. Przygotowywali prezentacje o Jeleniej Górze, by pokazać niemieckim kolegom najważniejsze zabytki oraz najpiękniejsze zakątki Jeleniej Góry i okolic. Odwiedzili bardzo duże, znane w całych Niemczech przedsiębiorstwo Gerolsteiner Brunnen, zajmujące się produkcją wody mineralnej oraz wód smakowych. Zapoznali się z procesem oczyszczania ścieków, wytwarzanych przez mieszkańców Gerolstein i okolic. Zobaczyli, jak wygląda i funkcjonuje zbiornik Schocken, zaopatrujący okolicznych mieszkańców w wodę pitną.
Zwiedzili siedzibę parlamentu kraju związkowego Nadrenia Palatynat. Mieli możliwość wzięcia udziału w debacie z posłami, reprezentującymi różne ugrupowania polityczne na temat szeroko pojętej ekologii. Podziwiali zabytki Mainz (Moguncji). Z ust nastoletnich strażaków mogli usłyszeć, jak wyglądała akcja ratownicza w czasie powodzi, która miała miejsce w regionie w 2021 roku.
W towarzystwie kolegów szkoły partnerskiej zwiedzali szkołę i poznawali branżowe pracownie. Poznawali nowych ludzi, kraj, region, kulturę, obyczajowość i wreszcie rozwijali umiejętności językowe. 22 kwietnia wrócili do Jeleniej Góry. Z nieoficjalnych przekazów wiemy, że są gotowi na przyjęcie kolegów niemieckich w swoich domach w przyszłym roku szkolnym.
Wkrótce zaczną się więc przygotowania do następnego projektu i następnego spotkania z uczniami ze szkoły partnerskiej BBS Vulkaneifel oraz ich opiekunami, tym razem w Jeleniej Górze.