Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11477
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W „czwórce” na talerzach podają wiedzę

Czwartek, 27 stycznia 2011, 9:04
Aktualizacja: 9:05
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: W „czwórce” na talerzach podają wiedzę
Fot. Agrafka
Wczoraj w Gimnazjum nr 4 odbyło się spotkanie promocyjno–informacyjne podsumowujące pół roku drugiej edycji projektu „Wiedza na talerzu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego funduszu społecznego. Działania potrwają do czerwca 2011 roku.

Rodzice otrzymali wykaz postępów w nauce uczniów. Lepsze oceny to skutek zajęć, które finansowane są z unijnego projektu. Dodatkowe lekcje prowadzone są ze wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych, czyli m.in. polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, fizyka, chemia, historia, biologia. We wniosku aplikacyjnym przedmioty te zostały nazwane talerzami, których jest osiem. Cel: pokazać młodzieży, że wiedza może być łatwo przyswajalna.

- Oprócz tego, że prowadzimy warsztaty wyrównawcze dla wszystkich gimnazjalistów, mamy również grupę 40 dzieci które mają zajęcia z technik efektywnego uczenia, na których trenują koncentrację, pamięć oraz szybkie czytanie – poinformowała Agnieszka Uruska, promotorka projektu „Wiedza na talerzu”.

Na zajęciach informacje podane są w bardzo bezpośredni sposób, przede wszystkim grupy są 10 osobowe, co pozwala nauczycielowi prowadzącemu zajęcia na poświęcenie większej uwagi indywidualnym potrzebom naukowym ucznia. Nie ma ocen, więc nie ma takiej presji jak na lekcjach. Młodzi ludzie pracują bardzo ciężko, ponieważ zajęcia te odbywają się dwa razy w tygodniu po lekcjach od 16.00 do 18.30, ale dzięki temu widać efekty.

Lekcje prowadzone są blokami, jedna grupa ma historię, inna ma chemię. Każdy z bloków zaczyna się testami sprawdzającymi i kończy. Wyniki testów zostały wczoraj wręczone rodzicom. – Córka uczęszcza na zajęcia „Wiedza na talerzu” i jest bardzo zadowolona. Otrzymałam wykaz procentowy ukazujący jej postępy i okazało się, że po pół roku obecności na zajęciach z 40 procent wiedzy z matematyki zdobyła teraz na teście 90 procent, co bardzo mnie cieszy. Córka chodzi na te zajęcia chętnie i żadnych nie opuściła. Nawet w ocenach na zajęciach w szkole widać znaczną poprawę – wyznała pani Basia z Zabobrza, mama 15-letniej Laury.

– Mój syn Antoni chodzi na zajęcia z efektywnego uczenia się i zapamiętywania. Faktycznie dzięki nim szybciej czyta, co bardzo go cieszy i łatwiej przychodzi mu zapamiętywanie różnych informacji – powiedziała pani Agnieszka z Pilchowic, mama 15-letniego Antoniego.

Na zajęcia przyjmowane są dzieci ze średnią ocen poniżej średniej szkoły w danym roku, a więc dzieci, które mają kłopoty z nauką. Projekt ukierunkowany jest na wyrównanie szans dzieci w nauce na etapie gimnazjalnym. Materiał z lekcji jest tu powtarzany, utrwalany ale jest ta wiedza przyswajana w innych, przystępniejszych warunkach np. poprzez multimedia, prowadzenie różnych eksperymentów z chemii, czy też fizyki, ale również wycieczki związane z każdym z przedmiotów m.in. do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój oraz do Muzeum Mineralogicznego w Szklarskiej Porębie. Uczestnicy otrzymują różne materiały i podręczniki pomocnicze zupełnie za darmo.

– Sam fakt, że uczniowie zdobywają coraz lepsze wyniki w nauce, wzmacnia ich samoocenę, co jest bardzo ważne w aklimatyzacji w kolejnych szkołach – powiedziała Beata Toczek, dyrektor Gimnazjum nr 4.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
618
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group