W Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych ruszył projekt pn.: "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" realizowany ze środków Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Wpłynęło blisko 60 zgłoszeń, a miejsc dla osób dorosłych, które mogą zostać objętych wsparciem jest zaledwie 25.
Potrzeb jest znacznie więcej niż pieniędzy – zaznacza Justyna Janicka, koordynatorka projektu z ramienia KSON. - Pamiętajmy jednak, że nabór jest ciągły, a z praktyki wiemy, że to, że dziś ktoś nie otrzymał wsparcia nie oznacza, że nie może dostać go jutro. Komisja rekrutacyjna w oparciu o racjonalne wytyczne dokonała kwalifikacji osób do projektu, a o jego wynikach zostaną poinformowani osobiście sami zainteresowani.
W pierwszej kolejności asystentem może zostać osoba wskazana przez uczestnika, która spełnia zapisane w programie wymagania, a są to m.in. udokumentowane doświadczenie, certyfikaty potwierdzające odpowiednie wykształcenie. Asystenci za swoją pracę otrzymają wynagrodzenie w wysokości 40 złotych brutto, przy czym średniomiesięczny limit wynosi 36 godzin. Zgodnie z regulaminem jedna osoba może być asystentem dla maksimum trojga podopiecznych.
Otrzymaliśmy również z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego promesę na realizację projektu pn.: "Karkonoska asystentura" – mówi Joanna Zagulska z KSON. - Na dziś projekt zakłada wsparcie 10 seniorów powyżej 60 roku życia ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Usługi asystenckie polegać będą w szczególności na aktywizacji seniorów, wyjściu na spacer czy na zajęcia rehabilitacyjne, a także korzystaniu z dóbr kultury.
# Jeśli jesteście zainteresowani Państwo udziałem, prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy: biuro@kson.pl 75 75 242 54 lub w siedzibie KSON w Jeleniej Górze – Osiedle Robotnicze 47a