Dorota Koman studiowała polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. W 1994 roku opracowała antologię KliN-u „Nie powiem Ci tego”. W 1997 roku otrzymała nagrodę literacką Miasta Łodzi. Do 1998 roku w Łodzi pełniła funkcję kierownika Łódzkiego Klubu Nauczyciela, następnie dyrektora Śródmiejskiego Forum Kultury. Debiutowała w prasie literackiej oraz almanachach. Jest laureatką wielu konkursów literackich i festiwalu „Śpiewamy poezję” w Olsztynie, „Spotkań z poezją w świecie” oraz nagrody Radia Zet.
Jej twórczość określana jest często jako „poezja sms-owa” - ze względu na krótkie, najczęściej kilkuzdaniowe formy. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Opublikowała następujące tomiki poetyckie: „Freud by się uśmiał” (1992), „Chcę być żabą...” (1993), „Słownik obcych języków” (1994), „We mnie marzec nie mija” (1995), „Dorota Koman” (1996), „Pokaż język” (1997), „Gdzie jest czas teraźniejszy?” (2001), „Ars poetica” i „Poezja walcząca”.
Współpracuje z licznymi rozgłośniami radiowymi (Radio Vox, Radio Euro, PR program I i II) i telewizją. Co tydzień recenzuje literaturę dziecięcą w Programie Pierwszym PR – w audycji „Cztery pory roku”. Cyklicznie poleca książki w PR II w programie Michała Montowskiego
Śpiewaczka piosenek poetyckich, sama pisze teksty i komponuje muzykę. Wydała kasety: „Kolędy i pastorałki współczesnych poetów śpiewa Dorota Koman”, „Nie zawsze święta kolęda i pastorałka” oraz płytę „Naprawdę jestem tęczą”.