Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 7915
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W poszukiwaniu wspólnej niemiecko–polskiej historii

Wtorek, 21 marca 2017, 8:15
Aktualizacja: 23:47
Autor: TAB
Jelenia Góra: W poszukiwaniu wspólnej niemiecko–polskiej historii
Fot. TAB
Przed miesiącem Jelonka.com informowała o interesującej inicjatywie mieszkańców Maciejowej, którzy dążą do poznania historii swojej miejscowości. 20 marca w Filii 6 Książnicy Karkonoskiej przy ul. Wrocławskiej miłośnicy regionu, a w szczególności swojej małej ojczyzny, spotkali się po raz kolejny.

Poza osobami, które zainicjowały projekt oraz stałymi bywalcami spotkań, do biblioteki przybyły nowe osoby. Wszystkich zebranych połączyła chęć poznawania przeszłości miejscowości, w której mieszkają. Jeden z uczestników, Zygmunt Horcz, przyniósł niezwykle ciekawe materiały. Dzięki podtrzymywaniu kontaktów z byłymi mieszkańcami Maciejowej – Maiwaldau i ich potomkami pozyskał unikatowe zdjęcia, mapy i inne dokumenty.

Bardzo ciekawym obiektem jest ręcznie wykonana mapa Maciejowej z okresu II wojny światowej. Jedna z mieszkanek Maiwaldau na kilkumetrowym pasie papieru naszkicowała wszystkie domostwa i obiekty zabytkowe wzdłuż obecnej Radomierki, wówczas nazywanej Maibach wraz z dopływami, mostami, drogami, zaznaczonymi wzgórzami, lasami i miejscami szczególnymi. Każdy naszkicowany dom ma zbliżony do stanu faktycznego kształt, podany jest jego numer oraz nazwisko właściciela. Tak więc współcześni mieszkańcy z łatwością mogą zidentyfikować swoje domostwo i dowiedzieć się, kto w nim zamieszkiwał przed wojną bądź nawet był jego budowniczym. Ta niezwykła mapa wzbudziła wiele emocji wśród zebranych – każdy chciał znaleźć swój dom lub jego okolice. Mapa obejmuje całą ówczesną Maciejową – od obecnej ulicy Trzcińskiej do Grabarowa. Wielu obiektów, które zostały na niej zaznaczone, dziś już nie ma.

Wśród zaprezentowanych przez Zygmunta Horcza archiwaliów uwagę zwróciła w sposób szczególny Kronika Maciejowej napisana przez miejscowego pastora Eduarda Biedermanna, żyjącego w XIX wieku. Pierwotna wersja tego dzieła napisana była gotykiem, zaś wersja pozyskana przez pasjonata historii Maciejowej, pana Zygmunta, została przetranskrybowana na współczesny język niemiecki. Trzeba tylko Kronikę przetłumaczyć, by poznać niezwykłe dzieje dawnej Maciejowej.

Wydarzeniem, upamiętnionym na przedwojennych zdjęciach jest prawdopodobnie odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom I wojny światowej pochodzącym z Maiwaldau. Na fotografii widać monument i można dokładnie zlokalizować jego dawne miejsce. Dziś nie ma śladu po tym obiekcie. Bez większego uszczerbku zachował się – przynajmniej z zewnątrz młyn, który swą rolę pełnił jeszcze wiele lat po wojnie. Po pałacu i kościele ewangelickim pozostały tylko stare fotografie. Z nich współcześni mogą poznać wygląd wnętrza tego obiektu sakralnego. Wśród dokumentów odnajdujemy także mauzoleum Beckerów, które stało się popularne w ostatnich miesiącach dzięki kręconemu w okolicach horrorowi. Niemal bez uszczerbku zachowała się dawna szkoła – w której uczyli się zarówno młodzi Niemcy, a później Polacy. Na pierwszym planie wydać stary most, który spełniał swoją funkcję do ostatniej powodzi. Wśród fotografii zwraca uwagę także dworzec w Jeleniej Górze oraz sentymentalne zdjęcie młodych ludzi na tle wieży widokowej. Wiele z zaprezentowanych zdjęć stanowią kopie typowych dla początku XX wieku pocztówek.

Pasjonaci historii Maciejowej zamierzają w maju tego roku w bibliotece przygotować wystawę z najciekawszych dokumentów. Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja dziecięcych prac konkursowych „Moje miejsce na ziemi – Maciejowa”.

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
709
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group