Andreas Bander, burmistrz Bad Muskau, Roland Trunsch, burmistrz Boxbergu oraz Siergiej Szczedrin, szef działu ds. PR i mediów w mieście Władymir z Rosji – to goście, którzy na dwudniową wizytę przyjechali do Jeleniej Góry wraz z12 przedstawicielami trzech miast partnerskich, z którymi Jelenia Góra intensywnie współpracuje już od dłuższego czasu i ma konkretne sukcesy tych działań.
– Z miastem Bad Muskau z Saksonii wczoraj zdobyliśmy pieniądze na projekt, który po naszej stronie będzie dotyczył odnowienia Parku Norweskiego. Z miastem Boxberg udało nam się pozyskać pieniądze m.in. nowy wóz strażacki. Przede wszystkim realizujemy jednak projekt dotyczący organizacji Festiwalu Światła, bo podobna impreza organizowana jest również u nich, a teraz będziemy ja robić po obu stronach granicy – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.
Przybyli również przedstawiciele przedsiębiorców z Rosji z miasta Władymir. – Na pierwszym wykładzie usłyszeliśmy, że Rosjanie to turyści, którzy wydają najwięcej pieniędzy. Chcemy się więc poznać, porozmawiać o sposobach wspólnej promocji i pokazać im oferty inwestycyjne. Dzisiaj zabierzemy ich na wycieczkę i pokażemy im, co miasto ma do zaoferowania – dodał szef miasta.
W drugiej części konferencji natomiast udział wezmą jeleniogórscy przedsiębiorcy. Pragnieniem samorządu jest, żeby te partnerstwa miast nie dotyczyły władz, ale przedsiębiorców i mieszkańców. Już teraz każdy jeleniogórski przedsiębiorca, który wyjedzie do Bad Muskau, Boxberg czy Vladimira, ma zapewnioną opiekę tych miast. – Nie ukrywam, że liczymy na więcej – mówi M. Zawiła.
Roland Trunsch, burmistrz Boxberg podkreślał, że zależy mu na współpracy na wszystkich płaszczyznach: gospodarczej, pożarniczej, edukacyjnej itp., a nie tylko na współpracy politycznej.
- Specjalnie z nami przyjechał szef straży pożarnej, który po konferencji weźmie udział w spotkaniu w mieście. Zapraszamy też serdecznie jeleniogórzan do nas i do bliższego poznania się. My również mamy festiwal światła organizowany od siedmiu lat nad największym jeziorem Saksonii. Przyciąga tysiące mieszkańców i turystów. Poszukiwaliśmy nowego kierunku działania i z pomocną ręką przyszła nam Jelenia Góra – zauważył Roland Trunsch, burmistrz Boxbergu.
Andreas Bander, burmistrz Bad Muskau podkreślał, że Jelenia Góra i Bad Muskau mają bardzo podobne pomysły na rozwój, dlatego liczy na wymianę doświadczeń oraz realizację wspólnych projektów.
Siergiej Szczedrin, szef działu ds. PR i mediów w mieście Władymir z Rosji mówił natomiast, że przyjechał do Jeleniej Góry by rozpocząć konkretne działania, na poziomie gospodarczym, kulturalnym czy edukacyjnym.
Przedstawiciele trzech partnerskich miast wyjadą z Jeleniej Góry jutro.