W minioną środę (29.11) 14 kandydatów przystąpiło do egzaminu językowego na poziomie B2/C1. Każdy certyfikat składa się z czterech części: słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. W zależności od poziomu zaawansowania każda część składa się z zadań sprawdzających opanowanie zagadnień językowych oraz skomplikowanych tematów leksykalnych, wymagających umiejętności argumentowania oraz wyciągania wniosków i to w języku obcym. Tu pojawiają się pytania problematyczne, takie jak: monitoring i granice prywatności, zagadnienia demograficzne i sposoby radzenia sobie z niżem demograficznym oraz jego skutki na gospodarkę, rozwój mediów i ich wpływ na funkcjonowanie np. młodych ludzi. Tematy mogą być różne.
"W tym roku szkolnym do certyfikatu na poziomie B1 przygotowuje się 47 kandydatów. Są to uczniowie klas drugich LO. Egzamin pisemny odbędzie się 13.03.2024 a kilka dni później część ustna. Wśród nauczycieli I LO jest egzaminator, który uprawniony jest do przeprowadzenia egzaminów ustnych. Tu uczniowie prezentują swoje pasje i zainteresowania, prowadzą rozmowę w języku niemieckim na tematy dotyczące życia codziennego. Na egzamin ustny na tym poziomie zawsze przyjeżdża nauczyciel niemiecki, który przewodniczy komisji składającej się z 3 osób. Egzaminy ustne zaplanowaliśmy na 19-20.12.2023 r." – mówi Jolanta Paszowska, dyrektor jeleniogórskiego „Żeroma”.
Przygotowanie do certyfikatu odbywa się na zajęciach językowych w szkole i cieszy się dużym zainteresowanie uczniów i rodziców, a I LO jest jedyną placówką w mieście, gdzie certyfikaty DSD są realizowane.
"Jakie są korzyści z posiadania certyfikatu? Z dyplomem językowym na poziomie B2 lub C1 możemy rozpocząć studia we wszystkich krajach niemieckojęzycznych. Ten certyfikat jest z pewnością atutem dla potencjalnego pracodawcy, przecież co dziesiąte ogłoszenie o pracę dotyczy ofert zatrudnienia w niemieckiej firmie, gdzie znajomość języka jest atutem" – dodaje dyrektorka.