- Zapotrzebowanie na ekologiczne kosmetyki jest coraz większe z uwagi na coraz bardziej zanieczyszczone środowisko czy wszechobecną chemię w kosmetykach. Kosmetyki wytwarzane ze składników naturalnych bez zawartości chemii z powodzeniem mogą używać dzieci i dorośli z alergią i atopowym zapaleniem skóry. Zresztą, ludzie coraz częściej sięgają po produkty naturalne nie tylko w kosmetykach. Dotyczy to też zamienników detergentów, nie mówiąc już o żywności ekologicznej – mówi rowadząca warsztaty Marta Wiśniewska-Zawierucha.
Julia Chmiel, która interesuje się zielarstwem i stara się używać w domu naturalnych produktów, wzięła udział w warsztatach razem z córką. Zrobiły między innymi pomadkę czekoladową. - O wyborze zadecydowała córka – mówi pani Julia. - Chcemy jeszcze zrobić pastę do zębów w proszku. A jeśli chodzi o mnie, to chcę też skonfrontować wiedzę jaką posiadam na temat używania produktów naturalnych z wiedzą profesjonalisty - dodaje.
Elżbieta Gryszka na warsztaty przyjechała z Karpacza, dla której idea rodzinnych spotkań jest wspaniałym pomysłem i stara się brać w nich udział z dziećmi regularnie. Wczorajsze spotkanie dla pani Elżbiety było dodatkową inspiracją. - Przestawiam się, żeby używać naturalne kosmetyki i środki do czyszczenia domu. Ostatnio na jednej z konferencji zorganizowanej przez KPN w Szklarskiej Porębie dowiedziałam się, jak zrobić tabletkę do zmywarki z sody i octu. Sama literatura na temat używania naturalnych produktów w życiu codziennym nie wystarczy, dlatego bardzo ważną sprawą jest, żeby uczestniczyć w takich warsztatach i samemu spróbować zrobić chociażby proszek do mycia zębów – podkreśla Elżbieta Gryszka.
Nie są to jedyne zajęcia, jakie ODK przygotował dzieciom w listopadzie. Już w najbliższy poniedziałek (07.11) odbędą się warsztaty teatralne – „Rekwizyt w Teatrze”, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak ważny w teatrze jest rekwizyt oraz jak z nim pracować. Natomiast w środę (09.11) zaplanowano zajęcia nt. mozaiki szklanej pt. „Kalejdoskop – ponadczasowa zabawka”.