Konsumenci zwracają się zazwyczaj do rzecznika dopiero jak jest poważniejszy problem. Warto jednak znać swoje prawa.
Przedsiębiorcom zależy na tym, żeby konsument korzystał z gwarancji, bo wtedy odpowiada gwarant, którym najczęściej jest producent, a nie sprzedawca. W przypadku gwarancji przedsiębiorca może określić zakres gwarancji, czyli np. na jakieś części, a nie całość. Są też różne okresy tych gwarancji - mówił Michał Słomski, powiatowy rzecznik konsumentów.
Rękojmia to odpowiedzialność sprzedawcy w związku z ujawnioną wadą fizyczną lub wadą prawną zakupionego towaru. Klient może żądać od sprzedawcy bezpłatnej naprawy, wymiany towaru na nowy, obniżenia lub zwrotu ceny (zwrot jest wariantem ostatecznym - przysługuje wtedy, gdy sprzedający nie jest w stanie naprawić lub wymienić na nowe).
Rękojmia uwzględnia wady fizyczne (niezgodność towaru z umową), wady wykonanego dzieła, wady obiektów budowlanych, czy wady wynajmowanego lokalu. Warto pamiętać, że czas na zgłaszanie szkody w przypadku rękojmi określa ustawa (sprzedawca odpowiada za towar przez 2 lata), a w przypadku gwarancji - czas określa producent.
Często w miejscach sprzedaży proponowane jest "przedłużenie gwarancji", a tak naprawdę to już nie jest gwarancja, tylko ubezpieczenie.
Nazywane jest to potocznie przedłużoną gwarancją, a jest to zwyczajne ubezpieczenie po okresie gwarancji - mówili organizatorzy spotkania.
Podczas pokazów również można "nadziać się" na "okazję". Najczęściej ofiarą są osoby starsze.
Podmioty organizujące pokazy są wyspecjalizowane w tym, jak nakłonić konsumenta do dokonania zakupu, mimo nieracjonalnej ceny - mówił M. Słomski. - Najczęściej są to garnki i tego typu rzeczy, a także produkty medyczne. Organizatorzy pokazów zauważyli, że w ustawie o prawach konsumenta jest wyłączenie, które mówi, że świadczenie usług medycznych nie wchodzi w jej zakres. Twierdzą, że odstąpienie od umowy nie należy się, bo konsument ma świadczenie rehabilitacyjne, a najczęściej to jest tylko konsultacja medyczna, a sprzęt to często rzeczy rzędu 5-10 tysięcy złotych, a po sprawdzeniu w internecie okazuje się, że cena takiego towaru to około 1 tysiąca złotych - opowiadali organizatorzy.
Dominika Jagielska - miejski rzecznik konsumentów przyjmuje:
- poniedziałek: 11:30 – 15:30,
- wtorek i środa: 7:30 - 11:30,
- czwartek: 11:30 – 16:30,
- piątek: 11:30 – 14:30.
Urząd Miasta Jeleniej Góry
Pl. Ratuszowy 58
I piętro, pok. 108
tel. 75 75 46 110
Z kolei powiatowy rzecznik konsumentów - Michał Słomski, przyjmuje:
poniedziałek 8:00-10:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30.
Starostwo Powiatowe
ul. Podchorążych 15
58-500 Jelenia Góra
III piętro, pok. 306
tel. (0-75) 64 73 111
fax (0-75) 75 26 419.