Trzech Ekspertów od Wyobraźni (Dorota Fluder, Katarzyna Morawska i Tadeusz Ksiądzyna) dzięki różnym środkom teatralnym, przedmiotom codziennego użytku (w tym m.in. butom uzyskanym od publiczności) i muzyce, zabierają widzów w podróż. Odtąd w pokoju dziecięcym zaczyna się burzliwa wędrówka w świat wyobraźni.
Bohaterami drugiej odsłony cyklu są dwie barwne postacie: chłopiec Likumak (stworzony na oczach widzów z dziecięcego plecaka, liczydła, kłębka wełny, dwóch płetw i lizaków) oraz jego koleżanka Nuwia (zrobiona z książki, poduszki, dwóch plastikowych sprężyn, łyżki i zabawkowego durszlaka).
Spektakl zakłada dużą interakcyjność, aktorzy krążą dookoła widowni, bawią się z publicznością, w humorystyczny sposób opowiadając historię o podróży do B.R.Z., czyli Biura Rzeczy Znalezionych. Scenę zapełniają coraz to nowe przedmioty, które migają przed oczami i przykuwają uwagę widzów. Z tychże przedmiotów powstają m.in.: zimowa kraina i zielona łąka.
Pomysłowa scenografia Diany Jonkisz (na co dzień także aktorki Zdrojowego Teatru Animacji) tworzy kolorowe obrazki, które wręcz w kalejdoskopowym tempie przesuwają się przed oczyma widzów. Krzesło jest pędzącym rumakiem, szuflady i lampka nocna to pociąg, a lampa wisząca na suficie to statek powietrzny, czyli balon. Świetnie przygotowana muzyka autorstwa Marcina Sosińskiego pozwala zbudować na scenie atmosferę radości, dalekiej od bylejakości i nudy.
Siłą tego spektaklu jest niewątpliwie nie tylko fabuła, ale żywiołowość i temperament aktorów. Scenki następują po sobie bardzo szybko, co wymaga od aktorów dużej kondycji. Dorota Fluder, Katarzyna Morawska i Tadeusz Ksiądzyna (oklaski!) za sprawą scenariusza Gabrieli Mikityn poddani licznym metamorfozom, sami swoimi rolami bawią się świetnie. Nie pozwalają widowni nudzić się podczas spektaklu, starając się wciągnąć dzieci w nurt fabuły, zresztą część poleceń muszą także wypełnić widzowie. Publiczność to kupuje, w mig chwyta każdy żart.
“Projekt wyobraźnia, czyli o animacji w teatrze” to barwny i wesoły spektakl edukacyjny zrealizowany w atrakcyjnej, bardzo lubianej przez dzieci konwencji zabawy teatralnej. Przedstawienie Agnieszki Mielcarek najmniej jednak nastawione jest na dydaktyzm. Przede wszystkim bawi, rozśmiesza i – co najważniejsze - pobudza wyobraźnię. I co ciekawe, dorośli także na widowni podczas premierowego spektaklu co chwila wybuchali śmiechem, poddając się wyobraźni twórców.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.
Film Telewizji StrimeoTV