Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11173
Zalogowanych: 85
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wiceminister kultury o Jeleniej Górze

Środa, 3 października 2018, 11:19
Aktualizacja: Czwartek, 4 października 2018, 12:48
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wiceminister kultury o Jeleniej Górze
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (2.10) w Jeleniej Górze przebywała prof. Magdalena Gawin – wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, która przyjechała na zaproszenie senatora Krzysztofa Mroza i przed konferencją prasową spotkała się z konserwatorem zabytków. Magdalena Gawin była pod wrażeniem potencjału naszego miasta.
- Jestem zaskoczona, że miasto ma tak ogromny potencjał. Dziedzictwo, zabytki to nie tylko kwestia estetyki, ale też jakości życia, atrakcyjności miasta - powiedziała na wstępie Magdalena Gawin dodając, że przez ostatnie 3 lata, gdy jest generalnym konserwatorem zabytków, zainwestowano aż 5 milionów złotych w zabytki Jeleniej Góry.
- W 2015 roku, gdy została generalnym konserwatorem zabytków, w budżecie wojewódzkiego konserwatora zabytków było zaledwie 500 tys. zł, potem były 2 miliony, a w tym roku jest 5 milionów, więc nakłady na Dolny Śląsk są rzeczywiste i duże - dodała wiceminister.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego widzi dla Jeleniej Góry przyszłość w ruchu turystycznym ze strony gości z zagranicy.

- Chodząc dzisiaj po mieście widzę jak wiele kamienic wymaga jeszcze prac konserwatorsko-budowlanych. To też kwestia świadomości właścicieli i zarządców tych obiektów, ale należy to też do mądrej polityki samorządu. Dobry prezydent miasta powinien przedstawić plan rozwoju miasta pod względem dziedzictwa - kontynuowała M. Gawin.
- Jak zostanę prezydentem miasta, to kwota na zabytki znacząco wzrośnie. Dzisiaj w budżecie miasta, w konkursie jest 200 tysięcy na zabytki. To wstyd dla miasta, że tylko tyle, a kilkaset tysięcy przeznacza mały Bolesławiec. Drugą kwestią, którą chcę zaproponować to stworzenie w centrum miasta Parku Kulturowego - to nam pozwoli chronić zabytki uporządkować kwestię reklam. Pozwoli nam to również pozyskać środki zewnętrzne, z Warszawy - dodał Krzysztof Mróz.

Zapytaliśmy również o sprawę Dworu Czarne, która od wielu lat jest przedmiotem sporów sądowych, a sam zabytek niszczeje.

- Rozmawialiśmy o tym w Delegaturze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To bardzo bolesny i nierozwiązany problem. Sprawa jest nadal w sądzie. Gdyby kary administracyjne zostały wprowadzone wcześniej, to Dwór Czarne byłby już zadbany. To kwestia zaniedbań, jakie miały miejsce przez ostatnie lata w całym systemie ochrony zabytków. To skandal, że zarządcy tego obiektu w taki sposób postępowali - powiedziała prof. Magdalena Gawin.

Twoja reakcja na artykuł?

16
47%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
6%
Nudzi
1
3%
Smuci
4
12%
Złości
11
32%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
643
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
8%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group