W Sanktuarium Podniesienia Krzyża Świętego całą noc czuwano przy wizerunku Chrystusa. Nad figurą Zbawiciela zorganizowano warty honorowe w mundurach paradnych. Grób Pański przystrojono symbolicznymi kamiennymi tablicami z dziesięciorgiem przykazań. Przy święceniach pokarmu świątynia wypełniała się po brzegi. W tłoku było sporo Niemców, którzy z zaciekawieniem obserwowali obyczaj.
Przy grocie z Grobem Pańskim w kościele świętych Erazma i Pankracego warty honorowe pełnili harcerze. Tu także wierni tłumnie przychodzili z koszyczkami, aby poświęcić jaja, wędliny, chleb oraz wypieki. Nie brakowało też pieprzu i soli oraz chrzanu.
Wyjątkowy charakter mają obchody Wielkiej Soboty w kościele Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu przy ul. Morcinka. Świątynia jest w budowie i zbierano ofiary na ten cel sprzedając chlebki wielkanocne. Tradycyjnie urządzono także kiermasz ciast wielkanocnych, z którego dochód zostanie przeznaczony na kolonie dla dzieci z uboższych rodzin.
W kościołach wieczorem rozpoczną się nabożeństwa Wigilii Paschalnej. Po nich nastąpią procesje rezurekcyjne, w trakcie których kapłani objawią radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Jezusa. Zgodnie z zaleceniami biskupów to właśnie w nocy z soboty na niedzielę będą obchodzone te najważniejsze momenty liturgii Wielkiej Nocy. W wielu parafiach nie będzie porannych mszy rezurekcyjnych.