Jak podkreślają twórcy spektaklu, utwór François Villona, ukazuje uczucia człowieka żyjącego u schyłku średniowiecza. Powstał po wyjściu poety z więzienia paryskiego. Jest to pożegnanie ze światem i swoisty rachunek sumienia. Pojawia się literacki bohater, którego nie było do tej pory w literaturze. Średniowiecze nie znało bohatera przeciętnego, niczym się niewyróżniającego. W utworze odnaleźć można Topos ubi sunt w powtarzającym się refrenie "Ach, gdzie są niegdysieysze śniegi". Jest to sentencja, maksyma Villona. Wyraża tęsknotę za minionym czasem. W balladach, które są częścią Wielkiego testamentu, zawarta jest idea przemijania oraz niemożności powrotu - memento mori ("pamiętaj o śmierci").
inspiracja: François Villon, Wielki Testament
reżyseria i scenografia: Łukasz Duda
kierownictwo muzyczne: Michalina Bienkiewicz
scenografia: Barbara Krupińska
muzyka: Claudio Monteverdi, Barbara Strozzi, Giovanni Girolamo Kapsberger
instrumenty: teorba - Maria Wilgos, Daniel Kurz
Festival Vocal Ensemble - Greta Bänsch, Kinga Waszniewska, Michalina Bienkiewicz, Helena Poczykowska, Dominik Czernik,
Volodymyr Andrushchak
interpretacje: Jakub Mieszała
choreografia: Michał Misza Czorny
formy: Diana Jonkisz
dramy: Jan Łuć
videoarty: Klaudia Kręcisz
inspicjent: Anita Glasder, Anna Chrostek
dźwięk: Piotr Warszewski
światło: Łukasz Izdebski, Łukasz Duda
Obsada: Anna Glasder, Danuta Chrostek, Natalia Karasiewicz, Daria Zagozda, Łukasz Krupiński, Michał Marek, Kacper Tarłowski, Kamil Bogdan, Piotr Gargaś, Kaja Łuczywko, Marlena Gardeła, Julia Mikołajczak.
Spektakl powstał we współpracy Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa w Jeleniej Górze i Jeleniogórskiego Centrum Kultury w ramach projektu „Razem w przyszłość!”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020