Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 10998
Zalogowanych: 90
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wielkie remonty

Czwartek, 29 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Środa, 15 lutego 2006, 21:46
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
   Bloki jeleniogórskiego Zabobrza - symbol PRL-u - przestaną wkrótce odstraszać przyjeżdżających do naszego miasta. Większość z nich zostanie odmalowanych i ocieplonych. Niestety, wzrosną opłaty za mieszkania.

         Ponad 17 tysięcy mieszkańców będzie miało cieplej w domach. Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa - największa w mieście - wyremontowała w tym roku 22 bloki. - Do 2009 roku odmalujemy i ocieplimy łącznie 85 budynków - wylicza wiceprezes spółdzielni Tadeusz Mroczek. Większość z nich to budynki z Zabobrza I i IIe ze śródmieścia. W blokach na najnowocześniejszym Zabobrzu III zostaną jedynie wyremontowane kondygnacje pod stropami.

         Niestety, wzrośnie składowa czynszu na tzw. fundusz remontowy, o 50 groszy za każdy metr kwadratowy. Dla przykładu, za mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych trzeba będzie miesięcznie płacić więcej o 25 złotych. Wyższe stawki będą obowiązywały przez okres spłaty, czyli przez sześć lat od zakończenia remontów.
- Ludzie na tym zyskają - przekonuje wiceprezes Mroczek. - O około 30 procent zmniejszy się zużycie ciepła. Tak jest w wyremontowanych już budynkach. Mieszkańcy płacą więcej na remonty, ale zmniejszyła się stawka za zużycie energii cieplnej. Dlatego podwyżki nie są tak drastyczne.

         Większość mieszkańców popiera pomysł remontów. - To się opłaca. Płacę teraz o jakieś 12 złotych więcej miesięcznie, ale przynajmniej ściany zostały uszczelnione i wiatr nie hula mi po mieszkaniu - mówi Andrzej Jankowski z Zabobrza I. - Jak twierdzi, po ociepleniu budynku przykręcił kaloryfery.
- To znakomity pomysł, czekam, aż mój blok zostanie ocieplony - mówi Radek Kula z ulicy Noskowskiego. - Teraz mam kaloryfery odkręcone na całego, a i tak czasami jest zimno.

         Śladem JSM poszło już kilka wspólnot mieszkaniowych. - Nareszcie mamy ciepło na klatce schodowej - cieszy się Dorota Grabowska z ul. Komedy-Trzcińskiego.
W tym roku JSM do ocieplenia przeznaczyła 23 budynki. Na remonty nie zgodzili się jedynie mieszkańcy Moniuszki 4. - Nie stać nas nawet na niewielkie podwyżki - mówi jeden z lokatorów tego budynku. - Nie mamy pewności, że te pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto.

         - Zasady są jasne, nikogo nie oszukujemy - mówi Tadeusz Mroczek. - Aby rozpocząć inwestycję, potrzebna jest pisemna zgoda więcej niż połowy mieszkańców budynku.
Ponadto, ludzie wyznaczają spośród siebie 2 reprezentantów. Zostają oni członkami komisji przetargowej i mają prawo wyboru firmy, która wykona remont. Uczestniczą też przy odbiorze technicznym inwestycji i przy jej rozliczeniu. Spółdzielnia nie może rozliczyć robót bez ich zgody.
- To chyba uczciwe zasady - pyta wiceprezes.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
611
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group