Tymczasem zbudowany w 1909 roku obiekt znajduje się w rejestrze zabytków. Wieża została zaprojektowana w stylu budynków średniowiecznych. Jej ośmiokątna bryła została przykryta połaciowym dachem, a wejście do niej umieszczono od południa. Elewacje wieże wzmacniają ceglane lizeny i opaski, gzymsy schodkowe, kostkowe i arkadowe, parapety i nadokienniki różnych kształtów.
Obiekt, który wraz z elektryfikacją linii do Szklarskiej Poręby stracił na praktycznym zastosowaniu, pozostaje w zarządzie PKP Nieruchomości, która jednak jak do tej pory nie podjęła żadnych działań, aby go zagospodarować lub choćby zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.
Samorząd chciałby, aby obok obiektu stanęła tablica przypominająca jego historię. Ewentualna odbudowa i zagospodarowanie wieży przekracza możliwości piechowickiego magistratu. Na niekorzyść ewentualnego wykorzystania obiektu działa też jego wyjątkowo niekorzystne położenie. Dojście do obiektu z jednej strony odcinają tory kolejowe. Z drugiej - wytyczenie dojazdu lub drogi pieszej do wieży musiałoby przebiegać przez grunty prywatne i aby je przeprowadzić należałoby podjąć procedurę wywłaszczeniową.