Choć budowa tunelu ma zakończyć się dopiero w 2023 roku już teraz za sprawą filmu zamieszczonego w sieci przez Dyrekcję Generalną Dróg Krajowych i Autostrad można wirtualnie się nim przejechać.
Według projektu, budowla będzie się składać z dwóch komór, w których znajdą się po dwa pasy ruchu w jednym kierunku. Nawy główne tunelu, ze względu na duży przekrój poprzeczny, będą wykonywane metodą górniczą NATM, tj. Nową Austriacka Metodą Tunelowania. Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce drążony w skale, wykonywany tą metodą.
Realizacja obu tuneli drogowych (krótszy będzie miał 320 metrów) pozwoli na przeprowadzenie drogi ekspresowej S3 przez przeszkodę, którą stanowi masyw Gór Kaczawskich i Wałbrzyskich. Oba tunele będą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Przewidzianych jest osiem przejść ewakuacyjnych poprzecznych dla pieszych i jeden przejazd awaryjny dla służb ratunkowych, a także infrastruktura związana z bezpieczeństwem ruchu kierujących i funkcjonowaniem tunelu m.in. instalacja oświetleniowa, system przeciwpożarowy, wentylacja, telefony czy instalacja alarmowa zapewnią bezpieczeństwo użytkowników drogi.