Pusta jest już kasa Europejskiego Funduszu Społecznego, z którego od marca ubiegłego roku skorzystało 1419 osób. Dzięki tym środkom udało się zorganizować szkolenia dla 1014 zainteresowanych. Ze staży skorzystały 162 osoby, z przygotowania zawodowego – 113.
Pieniądze unijne dały również szansę otworzenia własnej działalności tym, którzy sami by sobie nie poradzili.
– Dzięki tym środkom stanęliśmy z mężem na nogi – mówi Anna Król. Wyposażyłam miejsce pracy i od ubiegłego roku prowadzę zakład fryzjerski. Teraz mam coraz więcej klientów i już się nie martwię, że coś pójdzie nie tak, ktoś mnie zwolni i znowu będę bezrobotna – dodaje.
Taki komfort psychiczny dały im realizowane programy, które miały skończyć się w sierpniu tego roku. Jednak spore zainteresowanie wyczerpało przeznaczone na ten cel pieniądze.
Tymczasem na takich samych zasadach można je pozyskać z Funduszu Pracy.
Są to takie same kwoty i aby dostać finansowe wsparcie na otworzenie działalności, trzeba spełnić takie same warunki, jak w przypadku środków unijnych – mówi Urszula Filipczuk, dyrektorka PUP w Jeleniej Górze.
Pieniądze są tu również na organizację staży czy przygotowania zawodowego,
prace interwencyjne oraz refundację kosztów poniesionych w ramach wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych.
O szczegółach powiedzą pracownicy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jeleniej Górze, mieszczącym się na ulicy Podchorążych 15, lub pod numerem telefonu (075) 64 73 130.
<b> Jak dostać pieniężne wsparcie? </b>
Zainteresowany ubiegający się o dofinansowanie musi mieć status osoby bezrobotnej.
Jeśli w planach ma założenie firmy, musi mieć lokal przeznaczony na działalność. Nie może przy tym wcześniej prowadzić działalności przez 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Nie może być karany, a do wniosku musi dołączyć komplet dokumentów.