Samorządowcy chcą, aby było to przede wszystkim święto mieszkańców miasta, dlatego zwracają się do jeleniogórzan, aby sami zasugerowali, w jaki sposób uczcić 900. rocznicę założenia Jeleniej Góry.
– Do końca sierpnia czekamy na propozycje, sugestie i pomysły, co do programu, formy, wydarzeń, itp., które powinny, zdaniem Państwa, być uwzględnione w przygotowaniach do Jubileuszu – czytamy w zaproszeniu zamieszczonym na stronie internetowej UM w Jeleniej Górze.
Swoje uwagi można składać w specjalnie na ten cel przygotowanej urnie, umieszczonej w holu ratusza (Plac Ratuszowy 58) lub przesłać drogą elektroniczną na adres: promocja_um@jeleniagora.pl
Przypomnijmy, że zgodnie z przedwyborczymi deklaracjami prezydenta Marka Obrębalskiego, w urzędzie powstała specjalna komórka, która zajmie się organizacją wielkiego święta miasta.
<b> „Fałszowanie historii </b>
900-lecie ma charakter umowny: co do tego są zgodni wszyscy historycy. Wprawdzie w podaniach i legendach założycielem Jeleniej Góry miał być książę Bolesław Krzywousty w roku 1108, ale wśród legendarnych twórców miasta nie brakuje i innych postaci: od króla Bolesława Chrobrego poprzez nieznanego pogańskiego władcę celtyckiego, do górników, którzy mieli w okolicy wydobywać złoto.
Jak przekonuje Ivo Łaborewicz, każda z tych legend ma w sobie odrobinę prawdopodobieństwa. Trudno jednak kategorycznie stwierdzić, że to właśnie w roku 1108 powstała Jelenia Góra.
Badania archeologiczne wskazują, że miasto mogło być założone nawet 100 lat później. Kto naprawdę był jego fundatorem, pozostanie po części tajemnicą dziejów.