- To jest kontynuacja cyklu ceremonii. Rozpoczęliśmy od ceremonii weselnych, narodzin, po pożegnania - ludzie zgłaszali nam, że trzeba rozmawiać o ostatnim etapie, czyli o śmierci - powiedziała Aleksandra Jarocińska, dyrektor MDK Muflon. - Współcześni ludzie nie przeżywają żałoby, a w tradycji polskiej była kilkudniowa żałoba i tego brakuje. To rodzi stany depresyjne, zostajemy często sami. Dlatego postanowiliśmy to kontynuować w formie Festiwalu Obrzędów - wyjaśnia dyrektorka.
Na oficjalne otwarcie festiwalu przewidziano wernisaż fotografii, które pochodzą ze zbiorów mieszkańców Sobieszowa.
- Składamy się z cząstek naszych przodków, mamy to w genach, ta historia nas kształtuje i to ważne, żebyśmy czuli mocne ukorzenienie w przeszłości. Intymność tej wystawy polega na tym, że to są zdjęcia rodzinne i jest to niezwykle wzruszające - podkreśliła A. Jarocińska.
Ważnym elementem inauguracji wydarzenia było ogłoszenie wyników i prezentacja prac biorących udział w konkursie na epitafia. Zgłaszający napisali też wiele przepięknych wierszy i organizatorzy rozważają publikację nadesłanych prac.
- Epitafia to krótkie utwory, zamieszczane na nagrobkch na cześć osoby zmarłej. Natomiast tutaj mamy wiele wzruszających wierszy, pięknej poezji i szkoda by było to uśmiercić. Mamy zgodę autorów i jeśli uda nam się zdobyć fundusze, to rozważamy wydanie takiej książki - zapowiada dyrektorka MDK Muflon.
Jury w składzie: Elżbieta Kotlarska (prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Literackiego), Ryszard Grzywacz (literat, nauczyciel języka polskiego w II LO) oraz Aleksandra Jarocińska (dyrektor MKD Muflon), postanowiło przyznać w konkursie na epitafium pn. "A koniec jest początkiem i nową nadzieją" następujące nagrody:
Kategoria dorosłych:
1. Tadeusz Charmuszko (nagroda 500 zł), o godle Szczypawa
2. Maciej Kuźmiński (300 zł), o godle Al Grano
3. Marta Krysiak (200 zł), o godle Creo Stor
Kategoria młodzieży do lat 17.:
1. Michał Szewczyk (bon 250 zł), o godle Gwizdaj
2. Aleksandra Kwiatkowska (bon 150 zł), o godle Alansteria
3. Olga Drozd (bon 100 zł), o godle Redwings.
W ramach festiwalu odbyły się również warsztaty genealogiczne "Podróż w krainę przodków", warsztaty w obszarze edukacji kulturowej, a także koncert pieśni przejścia w wykonaniu Grochocki_Odrowicz Joanna Chmielecka, który miał miejsce wczoraj (26.10) w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie. Zakończenie festiwalu dzisiaj (27.10) w MDK Muflon - będzie to obrzędowa uczta "Wypełnić pustkę" przygotowana przez Monikę Kucię. Zagra zespół "Z lasu" Ewy Grochowskiej.