Jak podkreślają organizatorzy, inicjatywa zrodziła się podczas pokazu mody w wykonaniu osób niepełnosprawnych, który miał miejsce w tym roku w Galerii Sudeckiej.
Dzieci tak się cieszyły, miały taką radość, że zaczęłam myśleć co zrobić, żeby znowu poczuły się bohaterami - wspomina Lucyna Musiał, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym im. Jana Musiała. - W tym samym czasie Agnieszka Burda zaproponowała kalendarz dla dzieci niepełnosprawnych i stąd powstał ten pomysł - dodała L. Musiał.
Środki ze sprzedaży kalendarzy mają zostać przeznaczone na wyposażenie gabinetu logopedycznego w szkole podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Wolności w Jeleniej Górze. Wsparcie przewiduje się również dla dzieci niewidomych z Polskiego Związku Niewidomych oraz Stowarzyszenia Pomocy Chorym im. Jana Musiała.
Bohaterami kalendarza są dzieci o różnych niepełnosprawnościach, które mają swoje marzenia. Inicjatywa jest dziełem osób, które mają dzieci niepełnosprawne, więc chciały spełnić marzenia swoich i innych dzieci.
Każde z dzieci wybrało sobie zawód, w którym chciałoby w przyszłości pracować. Będzie to m.in. fryzjerka Martynka, a także Maks, który chcę zostać kierowcą autobusu i MZK podstawiło do sesji "hybrydę". Będzie też mechanik, który miał sesję w Zespole Szkół Technicznych "Mechanik" - opowiada Agnieszka Burda.
Pracujemy na co dzień z dziećmi niepełnosprawnymi i chcemy im dać chwile radości, która będzie trwała jak ten kalendarz - dodał Tomasz Żylewicz, kolejny z organizatorów akcji.
Cena za kalendarz (wiszący, w formacie A3) wyniesie minimum 30 zł (chętni mogą zapłacić więcej). Będzie można go nabyć od stycznia w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Wiejskiej 11 w Jeleniej Górze oraz w biurze Polskiego Związku Niewidomych (budynek jeleniogórskiego MOPS). Autorem zdjęć jest Maciej Chyra.