Dziś oklaskiwano aż osiem przedstawień. Różnych: i jakościowo, i tematycznie. Wśród grupy najmłodszych zdecydowanie najciekawiej wypadł Teatr Tespisek z Przedszkola Niepublicznego nr 3 „Pajacyk” ze Zgorzelca w widowisku „PoDuchy”. Gra słów dała podstawę do opracowania wciągającej etiudy, podczas której bardzo młodzi adepci sceny próbują oswoić wszelakiej maści duchy: strzygi, rybo-ptaki, wilkołaki, a nawet wampira Draculę. Zabawna fabuła, świetne – choć proste – kostiumy, dobrze dobrany podkład muzyczny to niewątpliwe atuty tego spektaklu w reżyserii Anny Ćwieluch
W grupie wykonawców starszych równych sobie nie miał Teatr „CP?Z!” z Gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych, który pokazał kilka numerów „kabaretowych” z pogranicza teatru absurdu zestawionych w widowisko „Cóś”. Szczególnie celna, zawierająca błyskotliwe i pełne humoru dialogi i gagi była etiuda o zimie. Ważne: członkowie grupy sami piszą teksty oparte na wnikliwej obserwacji rzeczywistości. I choć są młodzi wiekiem, dochodzą często do bardzo „dorosłych” wniosków. Opiekunką „CP?Z!” jest Grażyna Ślusarczyk.
Wspomniana już Anna Ćwieluch „przywiozła” ze Zgorzelca jeszcze dwa przedstawienia. Zabawne dziecięce widowisko „Ale nuda” będące intrygującą inscenizacją wiersza Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”, oraz „Co się stało Basi” w wykonaniu nieco starszych „aktorów” z Teatru Szafa. To z kolei próba zmierzenia się z kompilacją różnych tekstów literatury dziecięcej w połączeniu z muzyką i w konwencji przeżyć sennych dziewczynki. Podobały się ładne kostiumy i plastyczność całości przypominającej sepiowaną ruchomą pocztówkę w stylu retro.
Satyryczno-obyczajowy „Jeden dzień z życia” grupy teatralnej Antrakt z Chojnowa to z kolei spojrzenie na dorosłą tematykę okiem gimnazjalistów. Na scenie – zwariowana rodzinka we współczesnych realiach pośpiechu, niedbalstwa, lenistwa i innych przywar ludzkich. Oklaskiwano także grupę teatralną „Pchełki” (także z Chojnowa), która w bardzo żywiołowym i barwnym przedstawieniu przypomniała legendę o „Rybaku i złotej rybce”
Dwa razy wystąpili adepci sceny z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze. Teatr Demotywatory.comic zaprezentował inscenizację fragmentu przewodnika po stolicy Karkonoszy dla dzieci „Bajkowa Jelenia Góra”, a także etiudę będącą zespoleniem muzyki, ruchu i obrazu zatytułowaną „Życie cudów”. Opiekunką grupy jest pani Joanna Peczenenko, notabene autorka wydanego przez AD REM wspomnianego przewodnika.
Spektaklom bacznie przyglądali się jurorzy: Jacek Paruszyński (aktor Teatru im. Norwida i edukator teatralny), Paweł Sikora (aktor i kompozytor) oraz Krzysztof Rogacewicz (aktor teatralny, filmowy i kabaretowy) – obydwaj związani z Teatrem Maska. To od nich zależy, która grupa dostanie Grand Prix, czyli wyjazd na Ogólnopolskie Forum Teatrów Dziecięcych „Dziatwa” w Łodzi.
Kolejny i ostatni „roboczy” dzień JFTD – jutro od godz. 9. 10. Wystąpią, między innymi, jeleniogórzanie: Grupa Teatralna Bajkowy Teatr z „dwójki” („Zwariowane historyjki”), oraz Teatr „Maskarada” z SP nr 11 („Każdy ma jakąś osobowość”). Poza tym zaprezentują się dzieci z Piechowic (Teatr Chatka Puchatka) oraz grupy wałbrzyskie: Mała Trema i Trema za Kurtyną. Relacja na www.jelonka.com – po południu.