Piotr Iwaniec od początku swojej drogi zawodowej związany jest z oświatą. Dlatego jego start w konkursie na Dyrektora Książnicy Karkonoskiej dla wielu osób był zaskoczeniem. Sam zainteresowany traktuje to jako wyzwanie oraz możliwość dalszego rozwoju zawodowego.
Ja przepadam za oświatą ale rozumiana jako społeczność oświatowa - mówi Piotr Iwaniec. - Dzisiaj biblioteki są nastawione na współpracę z przedstawicielami każdego środowiska, od dzieci od najmłodszych lat po seniorów. Widzę w tym świetną możliwość rozwoju tego miejsca, które będzie się wpisywało w tożsamość miasta. Rozwój miejsca, które posiada pięć filii, o które zamierzam zadbać pod względem doposażenia i modernizacji. Dziś są one nieco zapomniane, a mogłyby bardziej odpowiadać klimatowi dzielnic, w których funkcjonują. Chciałbym wspólnie z pracownikami Książnicy bardzo mocno zaangażowanymi w swoją pracę i na co dzień spotykającymi się z ludźmi, stworzyć instytucję, która będzie rozpoznawalną marką, która będzie dynamiczna i w której będzie się czuło powiew nowoczesności i energii.
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej podkreśla, że nowoczesna biblioteka nie jest już tylko miejscem wypożyczania książek, czasopism lecz centrum informacji wykorzystującym najnowsze osiągnięcia techniki.
To wielka duma i wielki zaszczyt, że to właśnie mi udało się zwyciężyć w konkursie na dyrektora Książnicy Karkonoskiej – mówi Piotr Iwaniec. W mojej koncepcji funkcjonowania tej instytucji wskazałem moim zdaniem najbardziej optymalne rozwiązania z punktu widzenia rozwoju bibliotek jako miejsc nowoczesnych i otwartych, które dziś nie straszą swoją monumentalnością. Które są dzisiaj miejscem, które wpisują się w organizację życia społecznego w jednostkach samorządu terytorialnego
Piotr Iwaniec jest z wykształcenia polonistą, komparatystą i medioznawcą. Ukończył zarządzanie i organizację w oświacie, kursy: zarządzania zasobami ludzkimi i w sytuacjach kryzysowych, kontrolę zarządczą oraz komunikację społeczną i medialną.
W ostatniej dekadzie uczył w szkołach i uczelniach wyższych. Między innymi był nauczycielem języka polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze, a następnie dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik”. Uczestniczył w projektach unijnych i pełnił funkcje kierownicze w przedsięwzięciach związanych z integracją kulturową i społeczną. Dobrze znany w instytucjach kultury w mieście i regionie, z którymi od lat współpracuje.
W czerwcu 2021 roku został dyrektorem Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Jeleniej Góry. Z myślą o jeleniogórskiej oświacie, udało mu się nawiązać partnerstwa z przedsiębiorstwami z miasta i regionu, które dziś sprawują mecenaty nad szkołami i partycypują w ich modernizacji i doposażeniu w niezbędne sprzęty. Ma duże doświadczenie we współpracy międzynarodowej, pozyskiwaniu środków pozabudżetowych, realizacji przedsięwzięć rozwojowych, zwłaszcza dedykowanych młodym ludziom.