Wszystko dzięki zakwalifikowaniu do realizacji projektu przedstawionego w czasie poprzedniej kadencji samorządu. W miejsce istniejących nawierzchni ścieżki (częściowo jest tam żwir, częściowo – asfalt), będzie podłoże przyjazne zarówno dla spacerowiczów jak i roślinności. Będą naprawione także kamienne schody prowadzące na najwyżej położony punkt widokowy, dawne Wzgórze Szubieniczne, który zostanie dodatkowo podświetlony. Ścieżka zyska także dwa nowe przystanki: Aleja Modrzewiowa oraz Pnącza.
Wejście na ścieżkę będzie możliwe z trzech stron: od ulic Chełmońskiego, Mickiewicza i Sudeckiej. W parku stanie też 100 nowych latarni, 30 ławek oraz 30 koszy na śmieci. Wymienione zostaną też istniejące tablice informacyjnych na jednolite, trwałe i odporniejsze na dewastację. Po rozbudowie ścieżka będzie miała prawie dwa kilometry długości.
Aktualnie prowadzi ona do największych historycznych i przyrodniczych atrakcji parku, między innymi, obelisku postawionego na część żony założyciela całości burmistrza Johannesa Schoenaua, czy też do kamiennego profilu Karkonoszy, ustawionego w 1904 roku przez Towarzystwo Karkonoskie.
Nie wiadomo tymczasem, czy uda się przerzedzić samosiejki, które przez lata wyrosły i częściowo zasłaniają widoki, jakie rozciągają się choćby ze Wzgórza Szubienicznego, czy też z pobliża profilu Karkonoszy. Gdyby to się udało zrobić, park zyskałby jeszcze jedną atrakcję.
Kwota dofinansowania z RPO dla tego zadania wyniesie niemal 1,7 mln zł czyli 85 procent całej wartości inwestycji, która kosztować będzie dwa miliony złotych.