Kto był w Osiedlowym Domu Kultury działającym w blaszaku zbudowanym na początku la 80. XX wieku, wie, jak pilnie Zabobrze – mieszka tam ponad 30 tysięcy jeleniogórzan - potrzebuje takiej placówki z prawdziwego zdarzenia.
ODK wynajmuje pomieszczenia od Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Blaszak jest brzydki, przestarzały i niefunkcjonalny, a placówce nie opłaca się jego modernizacja, bo budynek nie jest własnością domu kultury. Spółdzielnia ma też inne plany co do tego obiektu i nie wiadomo, jak długo będzie udostępniała pomieszczenia ODK.
Nowy obiekt ma stanąć na gruncie przy ulicy Wiłkomirskiego. Koncepcja architektoniczno-przestrzenna zagospodarowania terenu przy ulicy Wiłkomirskiego i wybudowania na nim budynku została wykonana w skali ponad osiedlowej. Obejmuje dwa kompleksy zabudowane: jeden dotyczy działalności kulturalno – oświatowej, drugi sportowo – rekreacyjnej i rozrywkowej.
W części sportowej urządzona zostanie m.in. pełnowymiarowa hala sportowa z niewielką widownią, a w pomieszczeniach piwniczych – strzelnica. W części kulturalnej planowana jest m.in. sala konferencyjna i amfiteatralna oraz pomieszczenia do pracy z młodzieżą, a także z osobami starszymi. Przewidziana jest również biblioteka, czytelnia, kręgielnia czy sala bilardowa.
Oprócz tego w koncepcji pojawiły się dwa kompleksy zewnętrzne: sportowy z boiskami i placem zabaw oraz wypoczynkowy z ławeczkami i stolikami, przy których mogliby się spotykać okoliczni mieszkańcy.
Jak na razie jest to tylko koncepcja wykonana przez firmę zewnętrzną, która szczegóły ustalała zarówno z poszczególnymi wydziałami urzędu miasta, jak i Miejskim Ośrodkiem Sportu czy Domem Kultury. Na nią zostaną nałożone poprawki. Do realizacji projektu jest jeszcze daleka droga.
– Obecnie ta koncepcja zostanie przeanalizowana przez urząd, na nią zostaną naniesione uwagi, a w nowym roku zostanie zlecone wykonanie „prestudium” wykonalności w kilku wariantach – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.
Części tych kompleksów mają być budowane etapami. Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa w ciągu 2 – 3 lat. Kiedy powstanie całość? To zależeć będzie od możliwości finansowych miasta. Skąd miałby się pojawić pieniądze na ten cel? Pomysłów jest wiele: z dofinansowania unijnego, z budżetu miasta lub z partnerstwa publiczno – prywatnego. W obiekcie mają się bowiem pojawić pomieszczenia do wydzierżawienia, wynajęcia lub współprowadzenia. Jak kwota potrzebna jest na realizację przedsięwzięcia? Taka informacja pojawi się z końcem pierwszego kwartału przyszłego roku. Na terenie przy ulicy Wiłkomirskiego miałby się też pojawić podziemny parking.