Wtorek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 12138
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 12 września

Czwartek, 12 września 2024, 19:58
Autor: Książnica Karkonoska
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 12 września
Panie bibliotekarki i Panowie bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej proponują kolejne tytuły, po które – ich zdaniem – warto sięgnąć. Piszą o nich w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Teatr Heroda: cz.1. Przed wielką pauzą, cz.2. Opór. Józef Hen

Z Józefem Henem i jego prozą, szczególnie tą autobiograficzną, jest tak: dużo wiemy, sporo przeczytaliśmy, informacje pozyskiwaliśmy też z innych źródeł, bo i dzienniki, i wywiady, ale coś jest takiego w tym pisarstwie, że jak się raz otworzy książkę, to trudno nieprzeczytaną odłożyć. Charakterystyczne cechy, czyli lekkość, prostota, naturalność, komunikatywność, przy jednoczesnym poruszaniu rzeczy ważnych, istotnych, są nad wyraz ujmujące, wciągające i zniewalające. I tak było w przypadku tej książki. Ktoś z Państwa wypatrzył ją w katalogu i zamówił z naszych zbiorów magazynowych. No i już wiedziałam, że będę następna w kolejce.

|Wszystkie części „Teatru Heroda” mają również ciekawą historię. Jako pierwsza powstała powieść „Nikt nie woła” ( o niej za jakiś czas) - opis wojennej tułaczki głównego bohatera po stepach Azji. Jej wydanie wydawało się być możliwe, bo zaczęła się popaździernikowa (rok 1957) odwilż. Niestety skończyła się szybciej, niż autor przewidział.

Kolejne luzowania cenzury w następnych latach w wyniku innych wydarzeń politycznych też nic nie dały, bo co rusz ktoś odkrywał inne wątki, które nie pasowały do danego momentu historycznego.

Józef Hen podjął jeszcze jedną próbę ratowania sytuacji. Mianowicie dopisał dwie części, tak , aby „Nikt nie woła” stało się ostatni ogniwem w cyklu. Wszystko na nic. Książka ukazała się dopiero w 1990 roku!

|Głównego bohatera Bogdana, dla bliskich Bożka, poznajemy w 1938 roku. Ma 16 lat, mieszka w Warszawie, w gwarnej kamienicy na Nalewkach. Znamy już te zestawienia z literatury. Niepewna sytuacja międzynarodowa, czcze deklaracje pomocy, pomruki wojny z jednej strony.

Z drugiej - reakcje społeczne, nadzieje i strach przed przyszłością, ale również normalne, codzienne życie, spory, dyskusje, ploteczki. No i Bożek, czyli młodość, która zawsze, w każdym czasie, w każdym miejscu ma to samo w głowie: szkołę, przyjaciół i pierwsze miłości. Niby znamy, ale pióro Mistrza jak zwykle wydobywa coś świeżego.

|No a „Opór” to już wrzesień 1939 roku. Na każdego działają w literaturze inne sytuacje historyczne. Ja najbardziej wyczulona jestem na ten właśnie okres. Wszystkie zapewnienia okazują się guzika nie warte. Z normalnego mieszkańca trzeba zamienić się w obrońcę ojczyzny, bo ci, którzy mieli to robić, właśnie mijają granicę w Zaleszczykach. Ta sama kamienica, ci sami sąsiedzi i skrajnie różne zachowania. Gorąco polecam. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.

(KH)

Rada smoków. Barbara Sadurska

Cztery smoki – smok ognia Ignis, smok mórz i wód Watatsumi, smok powietrza Bora oraz Srebrny Smok Argentus, muszą zebrać się i porozumieć, by powstrzymać zniszczenie wyspy, a może i całego znanego świata. Niezbędna będzie pomoc Wielkiego Opowiadacza i Wielkiego Rysownika. Zadanie odnalezienia władających żywiołami stworzeń zostaje powierzone Matyldzie i jej koleżance – Saszy.

Dziewczyny intensywnie szkolą się w żeglarstwie pod okiem dziadka tej pierwszej, czy jednak podołają tak intensywnej wyprawie? Jak można ukoić pełen wzburzenia gniew mórz i oceanów?

Książka jest kontynuacją powieści „Srebrny Smok”. W tym tomie możemy liczyć na znacznie więcej smoczych motywów, a kolejne opowieści przeniosą nas w czasie do dawnych legend i baśni. W opowieściach dziadka Matyldy kryje się wiele mądrości i życiowych przestróg (szczególnie w tej o nienasyconym apetycie Ignisa), do tego wciągają i pobudzają wyobraźnię.

Tym razem jasno wyjaśniona zostanie historia czterech smoków, a Matylda i Sasza będą musiały odszukać drogę ku swojemu prawdziwemu przeznaczeniu.

W treści znajdziemy sporo elementów związanych z żeglarstwem, a także całkiem nową koncepcję nauki w szkole. W tle pobrzmiewa ekologiczne przesłanie, by zastanowić się nad tym, jak zmieniamy dna mórz i oceanów, jak bardzo je zanieczyszczamy i nie zwracamy uwagi na istoty, które je zamieszkują. Niestety, gniew smoka mórz i wód okazuje się całkiem słuszny.

Drugi tom ponownie ilustrował Marcin Minor, tym razem prezentując więcej motywów związanych z morskimi wyprawami. Ilustrator przedstawił ładny wizerunek Iskry Życia (ciekawej, wprowadzającej lekki zamęt w historii postaci), a obraz walki smoka Ignisa i Watatsumi jest bardzo dynamiczny i pełen heroizmu. Ta część ma też znacznie lepszą okładkę, na której prezentowany jest jacht i fale układające się w kształt smoka.

Dopiero „Rada smoków” rozwija treść i smoczy motyw z poprzedniej części, wszystko, co najważniejsze, znajdziemy właśnie w niej. Tu historia zostaje dopełniona i chociaż zakończenie ma formę otwartą, autor wyraźnie sugeruje, że dalszą opowieść ma snuć każdy z nas – w swojej wyobraźni. Na plus to, że tym razem autorka kilkukrotnie podkreśliła, że Sasza ma rzeczywiście tak niezwykłe, zielone włosy. Książka przyjemna, szybka do przeczytania dla każdego młodego poszukiwacza przygód i smoków.

Oba tomy znajdziecie w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej.

mkc
#KryminalnaKotlinaJeleniogórska

Echo milczenia. Kasia Magiera (2018)

Lubomierz – małe, spokojne miasteczko w województwie dolnośląskim. Pewnego dnia na ławeczce przed ratuszem zostaje znalezione ciało młodej kobiety, zamożnej i wpływowej. Jest nienaturalnie blada, bo... została pozbawiona krwi. Morderca musiał zadać sobie wiele trudu, żeby dokonać tak okrutnej i wymyślnej zbrodni.

Co nim kierowało? Co oznacza zdjęcie z maturalnej klasy, które ofiara trzymała w jednej ręce i kwiatek, niezapominajka, który miała namalowany na drugiej?

Policja nie znajduje żadnych innych śladów, a tymczasem, po kolei, w ten sam sposób giną przyjaciółki zamordowanej, wszystkie znajdujące się na pamiątkowym zdjęciu z czasów szkolnych, jednak żadna z nich nie chce wyjawić tajemnicy, która je łączy.

Coś musiało wydarzyć się w przeszłości, gdy jeszcze chodziły do szkoły i ktoś się dzisiaj za to mści. Ale co się wydarzyło? I kim jest mściciel? Czy popełni błąd i policji uda się go złapać? A może mamy do czynienia ze zbrodnią doskonałą? (od wydawcy)

„Echo milczenia” to pierwsza z trzech części z serii lubomierskiej, a kolejne to „Długie cienie” i  „Anatomia grzechów”

A kiedy będziecie już po lekturze wszystkich trzech tomów, polecam wysłuchać mocno związanego z powieścią Śledztwa Pisma:
https://sledztwopisma.pl/odcinek/sezon-2/sledztwo-pisma-sezon-2-odcinek-1-dzika-roza/

=(AG)

Książki dostępne w budynku głównym oraz w Filiach Książnicy Karkonoskiej.

KryminalnaKotlinaJeleniogórska

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
100%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
227
Tak
21%
Nie
62%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
17%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Złoty medal dla piechowiczanki!
 
112
"Kosił" zaparkowane po kolei
 
Ciekawe miejsca
Zamek Bolczów – dawna siedziba niby rycerzy, ale rabusiów
 
112
Stłuczka między Sobieszowem a Pakoszowem
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group