Sobota, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 7306
Zalogowanych: 39
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 13.04

Piątek, 12 kwietnia 2024, 21:46
Aktualizacja: 22:10
Autor: Książnica Karkonoska
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 13.04
Panie bibliotekarki i panowie bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej proponują kolejne tytuły, po które – ich zdaniem – warto sięgnąć. Piszą o nich w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Znane i nieznane historie o awanturniczym i sławnym na całym świecie Rzepiórze. Johannes Praetorius

Każdy podróżnik, który pieszo przemierza góry, a czyni to z odpowiednią dla owych miejsc atencją, wsłuchując się swoim wnętrzem w ich wnętrze, usłyszeć może nawet mowę kamieni, trwających tam od wieków. A jeśli spędzi jakiś czas w miejscach, do których pozwoli się poprowadzić – wiedziony jakimś z serca wyrosłym instynktem, usłyszy nie tylko szepty prastarych opowieści, zawartych w legendach, ale również wszelkiego rodzaju brzmienia ukryte wśród gór.

To, co najbardziej podczas czytania zbioru Znane i nieznane historie o awanturniczym i sławnym na całym świecie Rzepiórze Johannesa Praetoriusa przemawia do mnie – to właśnie (w sposób zaskakujący!) – muzyka, a właściwie pewna symfonia dźwięków – owiana aurą mgieł i surowego krajobrazu Karkonoszy oraz tajemniczą postacią Ducha Gór.

Tak więc mamy tutaj odgłosy myśliwskich trąb, gruchot tłuczonych garnków, trzask rąbanych drzew, słodkie brzmienia lutni czy melancholijne tony szałamai, przyprawiające las o drżenie liści. Słyszymy skoczne piosenki wygrywane przez muzykantów, toczenie się kul i piłek, przesuwanie się pionków w warcabach, głuchy łoskot spadających jabłek, bulgot gotującego się grochu na twardo, skrzypienie kół powozu, uderzenia łopaty w ziemię, dzwonienie nożyc tnących materiał, huk wystrzału kul ze złota... A do tego wszystkiego szum wiatrów, szelest liści, huk spadających kamieni, brzęk deszczu uderzającego o skały, grzmot piorunów, ujadanie psów, wycie wilków, trele ptasich kłótni.

Przysłowiową „wisienką” na tym muzycznym torcie karkonoskich gór staną się wydobywające się zewsząd krzyki, wrzaski i lamenty istot ludzkich, które w jakiś sposób zetknęły się z Władcą Karkonoszy.

Drogi Czytelniku,
Przed lekturą zamknij oczy, weź kilka głębokich oddechów i zacznij czytać… „NIE KOMBINUJ, ZDAJ SIĘ NA INSTYNKT I SERCE, NIC WIĘCEJ”/ MEZO

Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.

(gaj)

Alois Nebel. Biały Potok. Jaroslav Rudiš i Jaromir 99

Miejsce akcji: Sudety, pogranicze czesko-niemiecko-polskie, stacja kolejowa Biały Potok i szpital psychiatryczny w tej samej miejscowości.
Czas akcji: XX wiek, II wojna światowa z retrospekcjami historycznymi.

Tytułowy bohater to zwiadowca stacji kolejowej Bílý Potok w Jesenikach, kontynuujący kolejarskie tradycje ojca i dziadka, urodzony w 1948 roku, syn katoliczki, wnuk Niemki komunistki, która zakochuje się w polskim partyzancie, i legionisty, który kolej pokochał na Syberii.
Stacja kolejowa to główna arena wydarzeń komiksu, występuje na niej pętla czasowa, dzięki niej czytelnik szybko orientuje się w przeszłości tego miejsca oraz osób z nim związanych.

Pętla w postaci mgły widzialna jest tylko dla Aloisa i staje się powodem zamknięcia go w psychiatryku. Tam spotyka Niemego, zdaje się kluczowego bohatera, którego przybycie w te okolice jest wstępem do fabuły. Ów bohater się nie odzywa i jest zupełnie nieznajomy dla wszystkich. Jego milczenie prowokuje lekarzy bliźniaków do zaostrzenia metod diagnozy. Szpital psychiatryczny też ma ciekawą historię, duchy przeszłości tego miejsca pojawiają się w kolejnych rysunkach, mówiąc po rosyjsku i niemiecku.

To, wydaje się zapomniane miejsce na mapie świata, było świadkiem wielu osobistych dramatów, nie zapomniała o nim też historia. To przez tory kolejowe, dziadek Aloisa, również Alois mówił „kolej to jest nowoczesna broń”, „ma ogromną siłę” .
Wydarzenia najbliższe współczesności mają swój początek w Krakowie. Więcej nie zdradzę J
Oczywiście jestem świadoma, że Jaroslav Rudiš najprawdopodobniej jest spokrewniony z rodziną Aloisa, stąd ta jego wielka miłość do kolei żelaznej!

Z ciekawością sięgnę do kolejnego komiksu z tej serii. Ta pierwsza bardzo luźno skojarzyła mi się z „Pociągami pod specjalnym nadzorem” – pomyśleć, co tam Ci zawiadowcy wyprawiają ;) i z „Lotem nad kukułczym gniazdem”, a to przez tę kolejkę do leków i przez Szokina.
Polecam, ta część akurat na obecną aurę: „… przyszedł w te dni, kiedy już na wzgórzach zima obleka się w jesień, a jesień w zimę…”. Rysunki są proste i wymowne, męskie.

Seria dostępna w Wypożyczalni Książnicy Karkonoskiej.

(JJ)

Ten ptak, co mieszka we mnie, leci dokąd chce. tekst i ilustracje: Sara Lundberg

To opowieść po części graficzna, która „opowiada” nie tylko zdaniami, ale także obrazami namalowanymi przez Bertę Hansson. Czytelnik znajdzie tam zarówno dynamiczną powieść o dorastaniu i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, jak i poetyckie opisy codzienności. W krótkich zdaniach autorka potrafi dokładnie przekazać, co w danym momencie czuje główna bohaterka – rozczarowanie pracą na gospodarstwie w małej szwedzkiej wiosce na początku XX wieku, wyobcowanie, lęk przed chorobą, smutek z powodu słabości matki, chęć ucieczki i zrealizowania artystycznych ambicji. Emocje są tu bardzo wyraźne i wzmocnione barwnymi, pozbawionymi konturów obrazami, dzięki czemu można w wyobraźni dopowiedzieć sobie to, co nie zostało opisane.

Książka Sary Lundberg jest po części biograficzna, inspirowana nie tylko malarstwem szwedzkiej artystki Berty Hansson, ale także jej listami oraz zapiskami w dzienniku. Stąd opisywane wydarzenia wydają się tak namacalne i rzeczywiste. Treść może być pouczająca zarówno dla młodego czytelnika, jak i dla rodziców, babć i dziadków. Pokazuje, jak bardzo ważnym jest akceptacja i wspieranie dziecka w jego dążeniu do marzeń, a przede wszystkim jak potrzebny jest czas na rozmowę z nim, bo bez tego rodzi się jedynie frustracja, szereg niedomówień i chęć oderwania się od tego, co zbytnio przytłacza (chyba najbardziej wymowna sceną na zilustrowanie tej sytuacji jest spalenie obiadu i garnka przez główną bohaterkę).

Polecam ten tytuł, w szczególności młodym osobom wrażliwym na sztukę, które czują, że nie mieszczą się w narzucone przez społeczeństwo i rodzinę ramy.

Książkę można wypożyczyć w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej Książnicy Karkonoskiej, w dziale opowiadań dla młodszych dzieci.

(MKC)

Twoja reakcja na artykuł?

1
20%
Cieszy
2
40%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
607
Co parę dni po parę litrów
10%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
10%
Raz w miesiącu do pełna
42%
Różnie, to zależy
38%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Brązowy medal Jakuba z KANS!
 
Koszykówka
Kolejny zawód, Twierdza obnażyła naszą słabość
 
112
Kolizja busa i Subaru na Spółdzielczej
 
Inne wydarzenia
Ledwo widzi, ale brązowy medal zdobyła!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group