Piątek, 13 września
Imieniny: Filipa, Jana
Czytających: 24720
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 26 sierpnia

Poniedziałek, 26 sierpnia 2024, 8:14
Autor: Książnica Karkonoska
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 26 sierpnia
Panie bibliotekarki i Panowie bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej proponują kolejne tytuły, po które – ich zdaniem – warto sięgnąć. Piszą o nich w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Czeski Raj. Jaroslav Rudiš

Kilkunastu mężczyzn w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami regularnie spotyka się w saunie. Najstarsi z nich pamiętają lata siedemdziesiąte, kiedy wspólnie ją budowali. W saunie dzielą się swoimi przeżyciami, ich świat jest groteskowy, uciekają w przeszłość, bo wszystko co piękne już było. W saunie nie tylko oczyszczają swoje ciało, przede wszystkim oczyszczają swoje głowy z toksyn, tocząc rozmowy, zwyczajne, codzienne, banalne.

Powieść Rudiša jak zwykle jest soczewką, w której skupiają się problemy współczesnych ludzi, towarzyszą im strach przed życiem, ucieczka w nicość, reżyserowanie swojego życia, idealizowanie tego co już było i przeczucie, że z Ameryki nadciąga fala depresji. Sauna staje się ich symbolicznym rajem, tu czują się bezpiecznie, od świata dzielą ich ściany. Gdzieś z zewnątrz dobiegają kobiece śmiechy.

Język narracjii i budowa fabuły zbliżają najnowszą powieść Rudiša do dramatu. Jesień, zima, wiosna, lato i znów jesień to jak kolejne akty, aktorzy wchodzą na scenę kameralnie, są tylko oni, ich słowa i my. Za ścianą? Co jest za ścianą? Może koniec świata, którego zagadani panowie nie zauważyli? A to wszystko w saunie w Czeskim Raju, jakieś 90 minut stąd.
„No i znów siedzimy w tej naszej saunie w Czeskim Raju i wypacamy nasze ciała i dusze. Na zewnątrz jest jesień.”

Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej i w bibliotece klubu Czeski čtvrtek albo inny dzień tygodnia, dostępnej w Wypożyczalni.

Już dziś zapraszamy do Książnicy Karkonoskiej (ul. Bankowa 27) 17 września o godzinie 16:00 na spotkanie autorskie z Jaroslavem Rudišem.

(JJ)

Wiedma. Monika Maciewicz

Dawno nie brałam do ręki książki, która wzbudza skrajne opinie. Wiedma ma rozbieżne komentarze na jednym z portali o książkach.
Powieściowy debiut Moniki Maciewicz to powieść w klimacie słowiańskiego fantasy. Główną bohaterką jest Biwia, oddana na nauki do Starej Wiedmy, w zamian za uratowanie życia brata.

Młoda Wiedma pod surowym okiem opiekunki poznaje nad jeziorem Lędo tajniki ziół i kamieni, uczy się czytać znaki, rzucać zaklęcia i odkrywa swoją niezwykłą, budzącą się moc.

Z czasem jej wiedza pozwala leczyć ludzi i istoty ze świata słowiańskiej mitologii, a jej los wpleciony zostaje w wydarzenia, od których ma zależeć spokój lub cierpienie jej ludu. Mloda Wiedma nie ma łatwych wyborów, w ważnym momencie na szali musi położyć miłość do brata i dobro ukochanego.

W kulminacyjnym momencie pierwszej części cyklu Biwia otrzymuje pomoc od innych wiedzących, dla mnie to najbardziej emocjonalny fragment tej powieści.

Czy uda im się pokonać zło? Czy odwaga, lojalność, wiedza i wzajemne wsparcie wystarczą?

Książka Moniki Macewicz przybliża świat słowiańskich wierzeń i zwyczajów, bestiariusz i klimat czasów, kiedy po świecie chodziły kikimory, rodzanice plotły ludzkie losy, podczas Nocy Kupały rusałki kusiły młodych mężczyzn, a ludzie respektowali siły natury, zaś do przyrody podchodzili z szacunkiem i wdzięcznością.

Podoba mi się język powieści, dużo w nim wpływów z języka staro-cerkiewno-słowiańskiego. Chętnie sięgnę po kolejną część trylogii, żeby pochodzić z Wiedmą po lasach i poodkrywać kolejne słowiańskie tajemnice i agmy. Znów będą się działy rzeczy niemożliwe!

Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.

(JJ)

TeenAgeHardAge #Słowianie #mitologia #wierzenia #zwyczaje #przemiana #miłość #walka #czarownice #sabat #zioła #magia #lojalność #zło #rytuały #dorastanie #inicjacja

Bapu. Opowieść o dobrym maharadży. Monika Kowaleczko-Szumowska (książka biograficzna dla dzieci 10+)

Żyła kiedyś indyjska dziewczyna, która nie chciała wyjść za mąż i żołnierz, który stał się maharadżą i swoimi listami odmienił jej serce. Nadeszła jednak wojna, a tysiące polskich sierot z zesłanych na Syberię rodzin nie miało gdzie się podziać. Opieką w sierocińcu otoczył je m.in. polski ksiądz Franciszek Pluta, ale jego starania okazały się niewystarczające.

Maharadża księstwa Nawanagaru postanowił przyjąć zesłańców do swojego państwa i stworzyć im miejsce, w którym będą mogli stopniowo odzyskiwać utracone dzieciństwo.

„Bapu…” to opowieść o ludzkiej dobroci, która odmienia ludzki los nawet w tak trudnych czasach jak wojna. Między okładkami znajdziemy wątek miłości, założeniu rodziny i niełatwych relacji w rodzeństwie, ale również kilka smutnych, naznaczonych śmiercią i strachem historii dzieci rzuconych w wir wojennych wydarzeń i trudów zesłania.

Momentami jest to trudna lektura i wymagać będzie delikatności i tłumaczenia kilku fragmentów ze strony rodzica, gdy dziecko zasmuci się losem swoich ówczesnych rówieśników. Warto jednak odkryć tę treść razem i przypomnieć sobie jak wielkim darem jest żyć w czasach pokoju.

Książka nie jest napisana w porywający sposób, ale pełna wartościowej treści, a wydarzenia przedstawione są w taki sposób, by dziecko mogło je zrozumieć i się nimi zainteresować. Wiele jest smaczków z indyjskiej, tak słabo znanej nam kultury. Tekst jest umieszczony bardzo przejrzyście, a czcionka duża, ilustracji jest niewiele, za to na końcu czeka zbiór zdjęć prezentujących opisane w książce osoby i miejsca.

„Bapu…” można znaleźć w biografiach, w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej Książnicy Karkonoskiej.

mkc

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
583
Powinien zostać, gdzie jest
57%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
43%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Harris bliżej wygranej, a CPK powstanie tylko... w Niemczech?
 
Rozmowy Jelonki
Zakupy na grobach?
 
Aktualności
Strażacy pomagają cały czas
 
Aktualności
Wysoka woda na Bobrze w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Radomierka wylewa
 
Aktualności
Prosimy o przysyłanie filmików i zdjęć
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group