Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11165
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaostrzają protest

Środa, 14 listopada 2018, 6:39
Aktualizacja: Czwartek, 15 listopada 2018, 12:21
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Zaostrzają protest
Fot. Użyczone
– Od najbliższego poniedziałku rozpocznie się czarny tydzień dla pracowników pomocy społecznej w całej Polsce, w tym w Jeleniej Górze – informuje Małgorzata Wójcik–Zubacz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze. – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie odniosła się do naszych postulatów przekazanych jej podczas pikiety w październiku br., stąd taka decyzja – dodaje pracownica socjalna.

To już drugi zapowiadany krok w proteście pracowników socjalnych z całego obszaru pomocy społecznej. Pierwszym była pikieta 12 października na skwerze Wolnego Słowa w Warszawie przed Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Jak pisaliśmy, wówczas uczestniczyła w niej siedmioosobowa delegacja pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze. Do czarnego tygodnia mają się włączyć wszyscy jeleniogórscy pracownicy z tego środowiska, a więc: pracownicy socjalni, asystenci rodzin, koordynatorzy pieczy zastępczej, pracownicy domów pomocy społecznej, w tym również zatrudnione tam pielęgniarki, pracownicy dziennych domów pomocy społecznej czy pracownicy placówek opiekuńczo – wychowawczych.

- Czarny tydzień będzie miał póki co wymiar symboliczny i nie wpłynie w żaden sposób na jakość czy ilość wykonywanej przez nas pracy – wyjaśnia Małgorzata Wójcik-Zubacz. – Od 19 do 23 listopada br. każdy z pracowników będzie miał przypiętą czarną wstążkę na znak protestu. Mamy nadzieję, że tego sygnału minister Elżbieta Rafalska nie zbagatelizuje. W przeciwnym razie podjęte zostaną bardziej radykalne kroki – dodaje pracownica socjalna.

Postulatów jest kilka: zrównanie wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z urzędami gmin dla wszystkich zatrudnionych, przejrzysta ścieżka awansu zawodowego czy dodatkowy urlop wypoczynkowy dla asystentów rodziny i koordynatorów pieczy zastępczej.

– Największy żal mamy o to, że będąc pracownikami urzędu (jesteśmy jednostką organizacyjną Urzędu Miasta) zarabiamy mniej, niż urzędnicy pracujący w magistracie – wyjaśniała Ewa Saran. - Mamy wielu znajomych zatrudnionych w Urzędzie Miasta w Jeleniej Górze, stąd wiemy, że ich zarobki, premie i nagrody są znacznie wyższe od tych, które my otrzymujemy. A nasza praca jest zupełnie inna, trudna i bardzo niebezpieczna. Wychodzimy w teren do osób chorych psychicznie czy na choroby zakaźne typu gruźlica, AIDS, HIV, sprawców przemocy domowej. Wielokrotnie narażamy swoje zdrowie i życie, dlatego domagamy się godziwych wynagrodzeń. Obecnie czujemy się jak pracownicy drugiego sortu – dodała pracownica socjalna.

Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej protestujący zarzucają sprowadzanie pomocy społecznej wyłącznie do realizacji rządowych programów: rodzina +500 czy dobry start +300 oraz brak zrozumienia dla wykonywanej pracy przez tą grupę zawodową. Ze strony pikietujących padły też oskarżenia zrzucania całej odpowiedzialności za wynagrodzenia pracowników pomocy społecznej na samorządy, którym często brakuje pieniędzy na ten cel.

Twoja reakcja na artykuł?

17
46%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
5%
Nudzi
1
3%
Smuci
8
22%
Złości
9
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
613
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group