Kilka słów o historii zapachów
Sztuka tworzenia wonności jest zaskakująco długa i ciekawa. Już starożytne cywilizacje, takie jak egipska, grecka oraz rzymska, sięgały po zmysłowe aromaty pozyskiwane z kwiatów, ziół oraz żywicy. Co ciekawe, służyły one nie tylko do zaakcentowania atrakcyjności ciała, lecz także... towarzyszyły umarłym w podróży na tamten świat. Kompozycje zapachowe były nie lada luksusem i stanowiły atrybut dostojników. Używane w nadmiarze kojarzono jednak z rozpustą oraz krytykowano. Wonności znalazły swoje miejsce również w trosce o higienę ciała oraz medycynie.
Szczególne zastosowanie podarowała perfumom era rokoka. Arystokraci, obsesyjnie dbający o strojne kreacje i obfite peruki, niemal zupełnie odpuścili kwestię czystości. Stąd wyjątkowa popularność wszelkich zapachów, które miały maskować nieprzyjemną woń – im bardziej intensywne i odurzające, tym lepiej! Na szczęście czasy te mamy już dawno za sobą...
Współcześnie aromatyczne kompozycje to przede wszystkim dopełnienie perfekcyjnego wizerunku. Nowoczesna kobieta ma na swojej toaletce nie tylko swoje ulubione pachnidło, lecz także bukiety na różne okazje – spotkanie biznesowe wymaga innej oprawy niż zmysłowa randka albo weekendowy wypad z przyjaciółmi. Wydaje Ci się, że Twoja kolekcja zapachów jest niewystarczająca i masz ochotę powiększyć ją o coś totalnie unikanego? Nic prostszego, na stronie makeup.pl/categorys/3/ odnajdziesz wyjątkowo bogatą ofertę wonności, które pozwolą Ci odnaleźć się w każdej sytuacji.
Perfumy, woda perfumowana, a może toaletowa?
Dni, w trakcie których z nieba leje się żar, rządzą się swoimi prawami. Co wybrać, aby nie przesadzić z mocą zapachu?
Tajemnica tkwi w stężeniu aromatu. Najintensywniej pachną oraz najdłużej utrzymują się na skórze perfumy, w których zawartość czystej woni wynosi 15–30%. To idealna opcja na wieczorną kolację albo oficjalną okazję. W duszne gorące dni mogą być zbyt ciężkie. Szczególnie wtedy, jeśli ich bukiet składa się z korzennych i orientalnych akordów oraz odurzających i słodkich kwiatowych esencji, takich jak kadzidło, wanilia lub jaśmin.
Woda perfumowana to znacznie lepsza opcja na upalne miesiące – pod warunkiem, że preferujesz delikatny woal zapachu. Od 8 do 15% olejków eterycznych sprawia, że woń utrzymuje się na skórze maksymalnie kilka godzin. Takie pachnidło idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie zwiewnej dziewczęcej stylizacji podczas relaksującego spaceru albo spotkania z przyjaciółmi.
Jeżeli masz ochotę jedynie zaakcentować siebie, postaw na wodę toaletową. Od 4 do 8% czystego aromatu sprawia, że kosmetyk jest nienachalny i niezwykle subtelny. Lekka nuta ulubionego pachnidła przede wszystkim poprawi Twój nastrój i pozwoli poczuć się bardziej atrakcyjnie. Spryskaj skórę zmysłową mgiełką przed snem. Możesz także w ciągu dnia wzmocnić nią zapach ulubionych perfum o tym samym bukiecie.
Cokolwiek wybierz, tego lata postaw na zapach, który najdobitniej odda Ciebie!